Átalakították a palesztin kormányt
Ugyan a múlt hét végén volt egy tüntetés Ramallahban, ahol a résztvevők Mubarak egyiptomi elnök leváltását ünnepelték, nagyobb megmozdulások még nem rengették meg a Palesztin Hatóság hatalmát. Nem utolsósorban azért, mert Szalam Fajjad kormányfő irányítása alatt az elmúlt években hatékony biztonsági apparátus épült ki a hatóság fennhatósága alá tartozó területen. Fajjad két éve folytatja államalakítási programját, amelynek elvileg szeptemberben kellene végződnie. A program a biztonság, jó kormányzás, gazdasági lehetőségek címet viseli. A közgazdász-politikus elképzelése szerint a program megvalósítása vezet el a palesztin államisághoz – akár az Izraellel való alku híján is. A Világbank és az IMF volt közgazdásza jelentős amerikai pénzügyi és szervezési segítséget kapott programjához, független biztonsági erőt épített ki, amely nemritkán folyamodik törvénysértő eszközökhöz.
A mostani kormányátalakítást amegfigyelők többnyire úgy értékelik, hogy az eddig uralkodó palesztin elit bizonytalannak érzi jövőjét. Nemcsak a nyugati parton, de a Gázai övezetben is. Ott a Hamasz sorra fojtja el a demokráciát követelő megmozdulásokat.Most éppen a pénteki ima utánra szerveződik tömegtüntetés a Facebookon.
A kormány lemondásával együtt megerősítették, hogy az idén a palesztinok is szavazhatnak. Először július 9-én, amikor helyhatósági választás lesz. Szeptemberben pedig törvényhozást és elnököt választhatnak a terület lakói. A választást elutasítja a Hamasz, amely 2007 óta egyedül uralja a Gázai övezetet, ahonnan véres harcban szorították ki Mahmud Abbasz elnök híveit, a Fatah pártot. Hannan Asravi képviselő, Fajjad párttársa azt nyilatkozta a PNN palesztin hírügynökségnek, hogy szó sincs az egyiptomi–tunéziai népmozgalom hatásáról, csupán a kormány szakszerűségén kívánnak javítani.
A jelenlegi palesztin vezetés eddig Mubarakon keresztül érintkezett az arab világgal, Nyugattal és sokszor Izraellel is. Az idős autokrata távozásával bonyolódott az Abbaszkör helyzete is. Egy kisebb gond, hogy kénytelen volt lemondani posztjáról Szaeb Erakat, az eddigi palesztin főtárgyaló, akit az al-Dzsazirának kiszivárogtatott anyagok meglehetősen hiteltelen személyiségnek mutattak be. A ramallahi politikusokat zavarba ejthette, hogy az arab népmozgalom jelszavai közül hiányoznak a Nyugat- és Izrael-ellenes szlogenek. A diktatúrák eddig produkálták a látszatot, miszerint az „arab utcát” egyedül a palesztin ügy és Izrael megsemmisítése érdekli. Ezért tűnhettek a Nyugat szemében elfogadható partnernek, amely képes „megfékezni az utcát”.
Benjamin Netanjahu Jeruzsálemben, a miniszterelnöki hivatalban tartott hétfői ceremónián, ahol az új vezérkari főnököt iktattak be, kijelentette: „Készen állunk minden eshetőségre, minthogy tudjuk, hogy mind létezésünk, mind pedig az a képességünk, hogy meggyőzzük szomszédjainkat, éljenek velünk békében, az izraeli hadseregen alapszik.”