Tunéziai menekültek az olasz partokon

Bibliai méretű kivándorlásról beszélnek Lampedusa szigetén, ahová az utóbbi egy hét alatt több mint ötezer tunéziai érkezett. Róma az Európai Unió beavatkozását sürgeti – jelentette Sárközy Júlia római tudósítónk.

Éjfél és a hajnali órák között érkeznek a teljesen sötét, de nyugodt tengeren. Múlt szerda óta egymás után kötnek ki a legdélibb lakott olasz szigeten a Tunéziából induló, emberekkel zsúfolásig megrakott kisebbnagyobb halászhajók. Szombat és vasárnap éjszakánként ezren keltek át az Észak-Afrikát Európa déli kapujától elválasztó kétszáz kilométeres tengerszakaszon.

A Tunézia és Szicília között félúton levő Lampedusán nem láttak bevándorlót az észak-afrikai állammal 2009-ben született egyezmény óta, ezért a bevándorlótáborra lakat került. Így most a kikötő mólóin, a plébániák udvarán, s a sziget stadionjában találtak ideiglenes szállásra a menekültek. Az egyre népesebb tömeget eddig tíz lampedusai csendőr felügyelte, erősítés csak vasárnap indult. „Csupa fiatal férfi érkezett” – nyilatkozta a sziget papja Stefano Nastasi, miközben a római belügyminisztérium humanitárius válsághelyzetet rendelt el. Azonnali európai segítséget sürgetett a belügyminiszter Roberto Maroni, aki szerint az EU egyedül hagyta Itáliát az észak-afrikai feszültségben várható kivándorlással szemben. A Földközi-tengernek ezt a részét a parti őrség és hadihajók is ellenőrzik, de a tömeges kivándorlást csakis az indulási pontokon lehet leállítani – mondta. Tegnap lemondott Tunézia külügyminisztere, a 75 éves Ahmed Ounaies, aki Ben Ali elnök elmenekülését követően Mohamed Ghannoiuchi átmeneti kormányában először külügyi államtitkár, majd az ellenzék követelésére átalakított kabinetben január 27. óta a tárca vezetője lett. Február elején Párizsban tett látogatást, ám a minisztérium munkatársai „fellázadtak ellene”, lemondását követelték.

A jemeni fővárosban tegnap összecsaptak a rendőrök és az Ali Abdullah Szaleh államfő azonnali lemondását követelő tüntetők. A tiltakozó megmozduláson mintegy ezren vettek részt. A tüntetők a „Jemeni forradalmat az egyiptomi forradalom után!” kiáltásokkal vonultak végig Szanaán, s egy kisebb cso port kivált közülük, és megpróbált az elnöki palotához vonulni, ám ezt a rendőrök megakadályozták. A 32 éve hatalmon lévő Szaleh elnök a tüntetések hatására már korábban bejelentette, hogy jelenlegi mandátuma lejárta után, 2013-ban nem indul az elnökválasztáson, és fiára sem próbálja átörökíteni a hatalmát. Tegnap pedig tárgyalásokat javasolt az ellenzéknek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.