Korrupcióba keveredett a kínai vasútügyi miniszter?
Az 58 éves Liut, aki 2003 óta áll a minisztérium élén, a tárca párttitkári tisztségéből már leváltották – közölte a Xinhua, hozzátéve, hogy helyére Sheng Guangzut, a kínai fővámhivatal vezetőjét állították. Részletek egyelőre nem ismeretesek, hogy pontosan mivel is vádolják a minisztert.
Korrupció gyanújával ritkán illettek Kínában ilyen magas, miniszteri beosztású személyt. Ráadásul Liu Zhijun igen sokat szerepelt a helyi médiában, hiszen a kormányzat az utóbbi időszakban, miként a 2011-es előirányzatban is hatalmas összegeket fordít a kínai gyorsvasúthálózat fejlesztésére. Éppen a február elejei holdújév körüli utazási láz kapcsán büszkélkedett azzal a kínai sajtó, hogy immár több mint ötezer kilométernyi gyorsvasúti pálya működik. A tervek szerint júniustól nyílik az 1300 kilométeres Peking–Sanghaj vonal, decembertől pedig a fővárostól már Hongkong határáig is gyorsvasúttal lehet majd eljutni. Banki becslések szerint Kína évente több mint 100 milliárd dollárt fordít a vasútfejlesztésre.
A Xinhua emlékeztet, hogy tavaly Kínában 146 ezer állami alkalmazottat vontak felelősségre fegyelemsértés, így korrupció miatt is, közülük mintegy ötezer volt fontosabb beosztásban. Az MTI tudósítója pedig említi, hogy hagyományosan először a párt indít vizsgálatot és szankcionál, majd a vétség súlyától függően kerül az ügy az állami igazságszolgáltatáshoz. Egy hónapja az állami élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet helyettes igazgatója volt kénytelen megválni posztjától, egyben a kommunista pártból is kizárták. Hu Jintao államelnök-pártfőtitkár ez év elején a fegyelmi ellenőrző bizottság ülésén ígérte meg, hogy a kormány elszántsággal és erővel fog küzdeni a korrupció ellen.
Hongkongi lapértesülésekre hivatkozva az AP azt írja, hogy Liu Zhijun miniszter testvére, Liu Zhixiang, aki Vuhan város vasúti irodájának volt a helyettes igazgatója, 2006-ban korrupciós ügyek és erőszakos magatartása miatt felfüggesztett halálbüntetést kapott.
A hétvégén bejelentették, hogy ezentúl „a nemzetbiztonság védelme” szempontjából megvizsgálják a külföldi cégek vállalatfelvásárlásait és a külföldi részvételű vállalategyesüléseket. Az állami tervhivatal és a kereskedelmi minisztérium alakít bizottságot, amely hivatott annak vizsgálatára, hogy a külföldiek tervezett beruházásai a stratégiai ágazatokban miként érintik Kína gazdasági stabilitását, társadalmi rendjét és a nemzetbiztonsággal kapcsolatos hazai technológiai kutatást és fejlesztést.