Reaganbe kapaszkodnának a konzervatívok

Mennyiben minta az egykori elnök a mai Amerikának? A választ a 2012-es elnökválasztásra is készülve keresik a republikánusok a centenáriumi megemlékezéseken.

„Mit tenne Ronald Reagan? Úgy kérdezik ezt, mint máskor azt: mit tenne Jézus? Aztán ránk sóznak bármit, amit csak akarnak, arra számítva: úgysem szánjuk rá az időt, hogy utánanézzünk: mit gondolt valójában Reagan” – dohogott Eugene Jarecki, az éppen száz éve született volt amerikai elnökről (1911–2004) készült portréfilmje apropóján. Ennek bemutatóját hétfő estére tűzte műsorra (Amerikában legalábbis) az HBO. Arra tett kísérletet, hogy tisztába tegye a sokféleképpen – a Fehér Ház csepűrágóból lett botcsinálta urától kezdve a hidegháború győzteséig – megítélt 40. elnök politikai örökségét.

Nancy Reagan a férje századik születésnapján tartott megemlékezésen
Nancy Reagan a férje századik születésnapján tartott megemlékezésen

A „gonosz birodalmat” –ahogy maga Reagan nevezte –, a Szovjetuniót térdre késztető „csillagháborús” fegyverkezés, a reykjavíki csúcs Mihail Gorbacsov szovjet pártfőtitkárral vagy az 1987-es berlini beszéd a Brandenburgi kapunál („Gorbacsov úr, döntse le ezt a falat!”) – mindez a térségünket is befolyásoló világpolitika volt két elnöki ciklusa (1981–1989) idején. (Hazánkat a hét végi, kaliforniai megemlékezésen Rétvári Bence igazságügyi államtitkár képviselte. – Magyarországon Reagan fellépése nélkül sokkal később, és nem ilyen formában ment volna végbe a rendszerváltás, amiért köszönettel tartozunk neki – fogalmazott.)

Ugyanakkor az özvegy, Nancy Reagan vezetésével zajló centenáriumi ünnepségeket a 2012-es elnökválasztásra készülő republikánus körökben ahhoz is ideológiai ugródeszkaként használják: mit lehet az életműből most hasznosítani? – Reagannek lett volna stratégiája, és ki is tartott volna mellette – mondta például Newt Gingrich volt képviselőházi elnök, azt bírálva, ahogyan az Obama-adminisztráció az egyiptomi válságot kezeli. Ő Abraham Lincoln óta a legjelentősebb republikánusnak tartja Reagant. Az amerikai radikális jobboldal másik meghatározó alakja, Sarah Palin szerint pedig, ha a filmszínészből lett politikus élne, Kalifornia dombjai visszhangzanák a felháborodását Barack Obama egészségbiztosítási reformja miatt. Felidézték életművét az év elején, Arnold Schwarzenegger kaliforniai kormányzó távozása idején, annál is inkább, mert valamikor Reagan is betöltötte a posztot. „(Schwarzenegger) sokkal ismertebb mozisztár, mint amekkoráról Ronald Reagan valaha is álmodott, de Reagan sokkal nagyobb republikánus mint amekkora Schwarzenegger valaha is akart lenni” – vont mérleget a The Huffington Post elemzője.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.