Egyiptom „kiesésével” Izrael vesztene a legtöbbet

Gazdasági programjuk lényegében nincsen, így nem tudni, hogy a Mubarak-rendszerrel élesen szemben álló Muzulmán Testvérek miként kezelnék az élelmiszerárak drasztikus, tízmilliókat sújtó emelkedését. Egyiptom külpolitikája és térségbeli szerepe szempontjából viszont rendkívüli kockázatokat rejtene az iszlamista gyökerű mozgalom esetleges hatalomra jutása. A külkapcsolatok átrendeződésének vesztese Izrael, illetve a Nyugat lenne –erről Csicsmann László, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa beszélt lapunknak.

Az iszlám világgal is foglalkozó kutató emlékeztetett rá, hogy az Egyesült Államokkal szemben igen kritikus álláspontot képviselő Muzulmán Testvérek (MT) népszavazásra bocsátanák az Egyiptom és Izrael között még 1979-ben, Camp Davidben kötött békeszerződést. A referendum valószínűleg a békepaktum elutasítását hozná. Egyiptom esetleges „kiesése” a közel-keleti Nyugat-barát rezsimek közül rendkívül negatívan befolyásolná a térség stabilitását.

Az adjunktus arra is felhívta a fi gyelmet, hogy az 1928-ban alapított MT rendkívül sokat változott négy generáció alatt. Léteznek náluk sokkal radikálisabb iszlamista erők is Egyiptomban. Bár 1984 óta független jelöltekkel indultak a parlamenti választásokon, mégsem lehet őket nyugati értelemben véve politikai pártnak tekinteni. Egyiptomot legszívesebben iszlám hátterű civil állammá alakítanák, ahol szerintük csak muzulmán férfi lehetne a 80 millió lakosú ország elnöke. Az 1970-es évektől kezdve elítélik az erőszakot. Így tettek, amikor néhány hete ismeretlenek robbantásos merényletet követtek el egy alexandriai kopt keresztény templom ellen. A fő bevételi forrásnak számító turizmust támogatják, de a tengerparti fürdőhelyeken, így a magyarok által szívesen látogatott Hurghadában és Sarm es-Sejken is tiltanák az alkoholfogyasztást, a nők pedig nem viselhetnének „felül semmit”.

Csicsmann László szerint a Közel-Kelet egyik kulcsszereplőjének jövője a hadsereg, illetve a titkosszolgálat és az ellenzéki erők közötti tárgyalásokon dől el. Az biztos, hogy a szekuláris hadsereg nem kíván semmiféle külpolitikai irányváltást. A jelentős részben az Egyesült Államokban kiképzett tábornoki kar az Izraellel fennálló status quo híve, ugyanakkor nem kíván lemondani aWashingtontól kapott, éves szinten mintegy 1,5 milliárd dollárt kitevő katonai segélyről sem.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.