A briteknél is megbukott a multikulti
Alig négy hónappal Angela Merkel után a német szövetségi kancellár jelenlétében a müncheni biztonsági értekezleten David Cameron is elismerte: a multikulturalizmus jelenlegi formája nem bizonyult sikeresnek a szigetországban. A konzervatív vezető megállapítása nem forradalmi jelentőségű. A kisebbségeket hagyományosan lelkesebben támogató Munkáspárt legutóbbi két vezetője, Tony Blair az ötvenkét áldozatot követelő 2005. július 7-i londoni atrocitások után kezdett kiaraszolni a multikulturalizmus eszméje mögül, míg Gordon Brown ismételten fellépett a „britség”, a brit értékek erősítése érdekében.
A multikulturalizmus eszméje az 1970-es években, az Afrikából, az indiai szubkontinensről és a karib-tengeri országokból elindult tömeges bevándorlást követően vert gyökeret Nagy-Britanniában. A The Times publicistája szerint „a brit udvariasság és a mások érzéseinek tiszteletben tartása összejátszott az ország gyarmatosító múltja miatti szégyen és a hagyományos értékek elutasításának baloldali eszméivel”. A kisebbségekkel szembeni hivatalos tolerancia szinte végtelen, Franciaországgal ellentétben nem került sor a burkaviselés betiltására. A helyi önkormányzatok néha olyan túlzásokba is estek, mint a karácsony vallásos jellegének viszszaszorítása az iskolai ünnepségeken.
A színfalak mögötti helyzet kevésbé rózsás. Főleg fiatalok és alacsonyabb képzettségűek körében gyakran hallani tréfásnak szánt, valójában visszataszító kisebbségellenes megjegyzéseket, akcentusok utánzását. David Cameron nem fejtette ki konkrétan, milyen lépésekre készül, hogyan száll szembe a nyugati értékeket visszautasító iszlám szélsőségesekkel. Azt azonban elmondta, hogy az elmúlt évek passzív toleranciájának helyére az „aktívabb, izmosabb liberalizmus” lép. Azon muzulmán szervezetek, melyeket az állam „elhalmozott támogatásokkal, amiért azt ígérték, kinyitják a kaput közösségeik felé, a szubvenciók csökkentésére számíthatnak, ha nem kötelezik el magukat a demokrácia, a törvény előtti egyenlőség, a női egyenjogúság és a különböző vallások és hitek létjogosultságának elismerése mellett”.
Cameron különösen az ötszáz tagszervezetből álló Nagy-Britanniai Muzulmánok Tanácsára haragszik. Ez magát országos képviseleti szervnek állítja be, miközben fundamentalista mozgalmakat is befogad. A kormányfő utalt arra, hogy a kisebbségi kultúrák továbbra is elkülönülnek, a közösségek szellemi és fizikai gettókként működnek, a multikulturalizmus végeredményben elidegenedéshez és társadalmi atomizációhoz vezetett. David Cameron hangsúlyozta azonban, hogy nem az iszlám vallással, hanem az iszlám szélsőségesek politikai ideológiájával van a baj.