A Tahrir tér kitart
A demonstrálók a jelek szerint hosszabb időre akarnak berendezkedni a téren, ahol megjelentek az élelmiszerárusok, utcai zenészek és versfelolvasók. A hadsereg, amely páncélozott harci járművekkel és teherautókkal továbbra is lezárja a teret, nem örül a piknikhangulatnak. A katonák ugyanis szeretnék elérni, hogy a tüntetők hagyják el a teret, amely egyben Kairó egyik legfontosabb közlekedési csomópontja, hogy az élet végre visszatérhessen megszokott kerékvágásába. A tüntetők azonban nem hátrálnak: a harckocsik hernyótalpára vagy a járművek elé fekszenek, sőt sajátos rendfenntartó szerepet is eljátszanak. Hétfőn például megakadályozták, hogy az alkalmazottak beléphessenek a Felszabadulás téren található egyik kormányépületben. A Tahrir téri fiatalok csoportjai egyébként még vasárnap este koalícióra léptek egymással abból a célból, hogy egyeztetett álláspontot közvetíthessenek a rendszerrel tárgyaló politikusoknak és közéleti személyiségeknek.
Az egyiptomi főváros többi részén az élet kezd visszatérni a normális kerékvágásba. A hatóságok hétfőn a kijárási tilalmat is tovább mérsékelték, s az már csak este nyolctól reggel hatig tart. Bár az iskolák továbbra is zárva vannak, több üzlet és bank kinyitott. Alexandriában, az ország második legnagyobb városában, hétfőre csökkent az utcai demonstrációban résztvevők száma, de hírek szerint ma és csütörtökön nagyobb tüntetés készül.
Azegyiptomikormányeközben ígéretet tett rá, hogy vizsgálatot indít a hivatali korrupció ügyében. Ennek részeként ma várhatóan kihallgatják Zohair Garana volt idegenforgalmi minisztert, valamint a lakásügyi és a külkereskedelmi tárca korábbi vezetőjét. A MENA hírügynökség jelentése szerint az egyiptomi főügyész megtiltotta Habib el-Adli korábbi belügyminiszternek, hogy elhagyja az országot, és zároltatta a bankszámláját.
Ugyancsak a hivatalos egyiptomi hírügynökség jelentette, hogy Hoszni Mubarak elnök utasította a parlamentet és a legfelsőbb fellebbviteli bíróságot azoknak az alsóbb szintű bírósági ítéleteknek a felülvizsgálatára, amelyek több száz kormánypárti parlamenti képviselőtől elvették a mandátumát a kampányban és a szavazásban tapasztalt rendellenességek miatt, ám amelyeket a választást lebonyolító tisztviselők nem vettek figyelembe. A tavalyi választáson a kormányzó Nemzeti Demokrata Párt az 518 parlamenti hely több mint 83 százalékát szerezte meg. Ha végrehajtják a bírósági ítéleteket, s a szabálytalankodó képviselőket megfosztják mandátumuktól, sor kerülhet a parlament feloszlatására és új választások kiírására.
Ahmed Abul Geit egyiptomi külügyminiszter felszólította a külföldet, hogy ne avatkozzon be az ország belügyeibe. Ezt sokan úgy értelmezték, mint Barack Obama amerikai elnöknek szóló üzenetet, aki vasárnap este kijelentette: egy széles társadalmi bázisra épülő kormányt tartana jónak Egyiptomban. Bármi történjék is, a legnépesebb arab állam már soha nem lesz ugyanaz az ország, mint két hete volt – mondta az amerikai elnök.
A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró szervezet nem végleges hétfői mérlege szerint egy újságírót megöltek, 75-öt bántalmaztak vagy megtámadtak az elmúlt héten Egyiptomban, 73 másikat előállítottak vagy elraboltak, és 25-től elkobozták vagy tönkretették a felszerelését, hét újságíróról pedig egyáltalán nincs hír.