Bush tart a cipődobálástól
„A civil társadalom üzenete világos: akinek kínzásokban volt szerepe, az elővigyázatosan szervezze az útjait” – közölte a New York-i székhelyű Központ az Alkotmányos Jogokért (CCR), amely bírósági keresettel várta svájci útján George W. Bush-t. A 2500 oldalas beadványban egy jelenlegi, illetve egy korábbi guantánamói fogoly esetéből kiindulva kezdeményezték az előző amerikai elnök jogi felelősségre vonását, összefogva más emberjogi szervezetekkel. Az Amnesty International is azzal fordult a svájci hatóságokhoz, hogy indítsanak eljárást. Az exelnök tavaly megjelent memoárjában azt írta: személyesen hagyta jóvá a vízbe fullasztás érzetét keltő, ma már Amerikában is kínzásnak tartott vallatási módszert.
Bush a napokban Genfben tartott volna beszédet egy zsidó szervezet rendezvényén, de a szervezők bejelentették: útja elmarad. Ezt hivatalosan azzal indokolták: „a demonstrációra való felhívások egyre veszélyesebbek lettek”. Egy tüntetés szervezői arra szólítottak fel mindenkit: hozzon magával – plusz egy – cipőt, azaz a 2008-as eset megismétlésére készültek, amikor is egy bagdadi sajtókonferencián lábbelivel dobták meg az elnököt. A jogvédők vitatják a magyarázatot, miszerint emiatt hiúsulna meg az út. – Akármit mond Bush és a vendéglátói, semmi kétségünk nincs afelől, hogy azért mondta le az utat: elkerülje a keresetet – közölte a CCR. A svájci álláspont szerint Busht mentesség illeti meg a hivatali ideje alatt történtek alól.
Ugyanakkor, mint a The New York Times emlékeztet, hat évvel ezelőtt a német hatóságok is azt követően mondták ki: nem vonják felelősségre Donald Rumsfeldet egy hasonló ügyben, miután az amerikai védelmi miniszter bejelentette, el sem megy a müncheni biztonságpolitikai konferenciára.