Bukarest mégis ad kulturális autonómiát?
A kisebbségi törvény lényege a nemzeti közösségek kulturális autonómiájának intézményesítése. Ugyanakkor először határozná meg a kisebbség fogalmát Romániában, és közösségi jogokról rendelkezne, ami ugyancsak újdonságnak számít.
A kisebbségi törvénytervezet 2005-ben került a parlament elé, a Calin Popescu Tariceanu liberális miniszterelnök által vezetett kormány előterjesztéseként. Ám elakadt a törvényhozásban, többek közt az RMDSZ jelenlegi kormánypartnere, a PD-L ellenkezése miatt. Márton Árpád nem tart attól, hogy a vezető kormánypárt ezúttal nem állja a szavát.
– Az előző kormányzat idején hol támogatták, hol támadták a törvényt, be-betartottak egyezségeket... Így működik nálunk a politika – tette hozzá a képviselő.
Időközben a tervezet néhány előírása törvényerőre emelkedett más jogszabályok részeként. Az új oktatási törvény például jelentősen bővítette a helyi közösségek szerepét az iskolák irányításában, a polgári perrendtartás pedig bővítette az anyanyelv használatának jogát az igazságszolgáltatásban. De Márton szerint a kisebbségi törvényben bőven van „tartalék”.
Ellenzéki politikusok és román sajtókommentárok szerint a PD-L és Traian Basescu most kész bármit megadni az RMDSZ-nek, mert a magyarok szavazata nélkül nem lenne meg a kormánytöbbség a törvényhozásban.