Kis elmozdulás a kettős állampolgárság ügyében
Orbán és Radicová megállapodtak abban is, hogy a magyar könnyített állampolgársági törvény okozta szlovákiai feszültségeket államközi szerződéssel igyekeznek feloldani. A tervezetről február 17-én tárgyal az illetékes magyar–szlovák vegyes bizottság.
– Szlovákia már több országgal kötött ilyen egyezséget. Ezek alapján készítjük el a javaslatunkat magyar partnereink számára – tájékoztatta a sajtót a szlovák miniszterelnök. Bejelentette azt is, hogy budapesti vendége megígérte: a magyar fél nem kampányol Szlovákiában a könnyített visszahonosítás lehetőségeiről.
Orbán Viktor erre azt válaszolta, hogy a magyar állampolgárságot szigorúan egyéni alapon lehet kérni. – Egyébként pedig már kiderült, hogy ez a jogszabály nem ördögtől való –tette hozzá. Így folytatta: – Legutóbb tizenkét éve járt magyar kormányfő Pozsonyban, amikor történetesen ugyancsak én voltam a miniszterelnök. Ebből és a mostani látogatásomból remélhetően nyilvánvalóvá válik: nem eszem reggelire szlovák gyermekeket, miként az is, hogy az általam vezetett kabinetek érdekeltek a jó szlovák–magyar kapcsolatokban – hangsúlyozta. Köszönetet mondott vendéglátójának, aki partnere volt a bizalom légkörének helyreállításában és abban is, hogy a szlovák–magyar kapcsolatok visszatértek a józan ész medrébe.
Ennek egyik bizonyítéka, hogy szakértői munkabizottság alakul, amelynek feladata javaslatot kidolgozni a két ország villanyvezeték-hálózatának össze köttetésére – tájékoztatott a magyar kormányfő. A továbbiakban közölte: – Folytatjuk a Miskolc és Kassa közötti gyorsforgalmi út félbehagyott magyarországi szakaszának építését, ezenkívül szlovákiai partnereinknek nyolcvannégy olyan közút közös felújítását, illetve felépítését javasoljuk, amelyek a két ország határ menti területeit kötik össze, s amelyek egy része a jelenlegi és az ugyancsak újjáépítendő Ipoly-hidakhoz vezet. Szorgalmazzuk a Komáromot Révkomárommal összekötő, új dunai híd mielőbbi felépítését –jelentette be.
Szlovák újságírók megkérdezték Iveta Radicovát, vajon tárgyalt-e partnerével a magyar médiatörvényről. – Tájékoztattam a partneremet arról, hogy a szlovák kormány a demokrácia egyik alappillérének tartja a sajtószabadságot, ezért ennek az elvnek alapján rövidesen módosítást javasol az előző kormány által keresztülhajszolt, a média függetlenségét veszélyeztető jogi normában –hangzott a válasz. Orbán Viktor szerint a magyar médiatörvény mindenben megfelel az uniós normáknak. – Az Európai Bizottság levelet küldött ugyan a magyar kormánynak, amelyben három garanciális kérdést vetett fel, de egyik sem nevezhető súlyosnak, ezért már napokon belül válaszolunk a felvetésekre – tette hozzá.
A nemzetközi sajtótájékoztatón szó volt a készülő romastratégiáról is, amely az uniós kormányfők júniusi csúcstalálkozójára készül el. – A romakérdés minden ország és kormány felelőssége, ugyanakkor a nyugati országok figyelmét arra szeretnénk felhívni, hogy EU-s összefüggése is van. A súlyos gondokat elsősorban életmódkérdésként kezeljük. A legfontosabb cél a romák társadalmi integrálódása. Ha ezt nem sikerül elérnünk, akkor visszatérhetnek a nomád életmódhoz, ami uniós viszonylatban beláthatatlan következményekkel járhat – mutatott rá a magyar miniszterelnök.
Orbán Viktort fogadta Ivan Gasparovic államfő és Richard Sulík pozsonyi házelnök is. Kora este pedig a csallóközi Dunaszerdahelyen szlovákiai magyar civil és kulturális szervezetek, továbbá a helyi önkormányzat vezetőivel találkozott.