Mosodából vezetett bűnszövetkezet
A 127 személlyel szembeni vádemelés, 110 fő őrizetbe vétele önmagában is meglehetősen imponálóan hangzik. Az USA három államára, köztük New Yorkra kiterjedő csütörtöki rajtaütéssorozat okán okkal beszélhetett Eric Holder amerikai igazságügyminiszter az FBI legnagyobb maffiaellenes akciójáról. Ám annál érdekesebb, hogy kik is akadtak a szövetségi bűnüldözők horgára, hiszen egyes nevek még a három számjegyű névsor hosszánál is nagyobb súllyal esnek latba. Többmint harmincan hivatalosan is a maffia tagjának számítanak, és a La Cosa Nostra amerikai ágának öt nagy New York-i famíliája – a Gambinók, a Genovesék, Bonnanók, a Luchesék és a Colombók – közül egy sem úszta meg a mostani, becsengetéses kényszerébresztőt.
Az Amerikában korábban jóval látványosabban működő, de – mint az akció is mutatja – ma is igencsak létező olasz maffia hagyományos „gerontokrata” irányítását tükrözi, hogy az öt legnagyobb fejes átlagéletkora 72 év. Luigi Manocchio, a szintén a La Cosa Nostrához tartozó újangliai Patriarca család korábbi irányítója az idén 82 esztendős, és már a negyvenes évektől kezdve összeütközésbe került a törvénnyel. Volt, hogy a gyilkossági vádak elől Európába szökött, de visszatért, „érdeklődési köre” pedig a szervezett bűnözés szokványos területeire (rablásokra, védelmi pénzek behajtására, a szexipar ellenőrzésére) terjedt ki. Egyik érdekessége, hogy a Patriarcák capo criminijeként egy mosodából irányította a műveleteket Rhode Island állam fővárosában.
Nem sokkal kisebb fogás Benjamin Castellazzo, az öt család legifjabbika, a Colombók megbízott alfőnöke vagy Richard Fusco, aki ugyanott szolgált consiglereként, azaz a nagyfőnöki tanácsadóként. A mostani, illetve a három évvel ezelőtti, 90 fős letartóztatás a nyolcvanas évek közepének monstre Pizza Connection peréhez képest is jelentős; ez utóbbiban a maffiát heroinkereskedelemért vonták felelősségre Manhattanben, a pénzmosodák pedig pizzériák voltak akkor.
Egyesek azt hiszik, hogy a szervezett bűnözés a múlté. Pedig sajnos vannak olyanok, akik ártatlan amerikaiakat zsarolnak, félemlítenek meg – közölte most Robert Mueller, az FBI igazgatója. Éppen úgy tehát, mint Mario Puzo trilógiájában, köztük a mozivásznon is világhírű Keresztapában? Már nem feltétlenül megy ez olyan könynyen. Janice Fedarcyk, a Szövetségi Nyomozóiroda New York-i irodájának megbízott vezetője pél dául kiemelte: az omertá, azaz a hallgatási fogadalom ma már inkább mítosz, semmint valóság az amerikai olasz maffia köreiben. A „téglák” több ezer beszélgetést rögzítettek.