Külföldre ment petesejtért a japán exminiszter
Noda Szeiko tavaly augusztus óta rendszeres szereplője a japán napilapoknak és a női magazinoknak. Akkor szellőztette meg egy hetilap, hogy a volt miniszter babát vár. A politikus azóta nyíltan beszél arról, ami sok japán számára tabutéma: más petesejtjét felhasználva teherbe esni.
Noda egyébként régóta szívén viseli a nők sorsát: politikusként harcol a nők egyenjogúságáért és a gyerekszületések csökkenésének megállításáért.
Japánban a világon az egyik legalacsonyabb, 1,37 a születési ráta. Ehhez hozzájárul, hogy a nők későn, csak a harmincas éveikben házasodnak meg, és sokan a gyereknemzést az egyéni karrier (és szórakozás) mögé helyezik. Ráadásul a kelet-ázsiai ország a szexuális élet gyakorisága terén is a sereghajtók egyike.
Az abortusz és a fogamzásgátló legális az országban, akárcsak a lombikbébiprogram. Többek közt a késői gyerekvállalás miatt is, a tokiói reprodukciós klinikák a világ legforgalmasabbjai közé tartoznak. Ám a béranyaság és a petesejt-adományozás nincs elfogadva, a helyi szülészek és nőgyógyászok szövetsége pedig egyenesen tiltja ezeket. Sok japán nő külföldön, Nodához hasonlóan az USA-ban, de újabban Indiában próbál szerencsét a gyerekvállalással kapcsolatban.
Nodának másodszorra sikerült a megtermékenyített petesejt befogadása. Mostani férjével, egy nála hét évvel fiatalabb étteremtulajdonossal eredetileg örökbe fogadni szerettek volna – de azt a japán hatóságok azzal az indokkal utasították vissza, hogy a pár túl „öreg”, és hogy Nodának főállású jogviszonya van, így nem tudna a gyerekkel elég időt tölteni.
A szülő nőknek az esetek nagy részében ott kell hagyniuk munkahelyüket, és elveszítik karrierjüket. Noda egyszer azt nyilatkozta, hogy amíg ez nem változik, addig Japán jövője sötét és gyermektelen. A béranyaság, illetve a donortól kapott petesejt pedig azért tabutéma, mert a japán családban a vérvonalnak különös jelentősége van. Ezért fordul elő az, hogy a béranyát felfogadó, jövőbeli japán anyukák párnával vagy speciális eszközzel készítenek maguknak pocakot, hogy úgy tűnjön, valóban terhesek.
Noda gyermeke egyébként a kiírtnál egy hónappal korábban, császármetszéssel érkezett. A petesejt-adományozóról pedig annyit lehet tudni, hogy húszas éveiben járó amerikai nő.