Kellemetlen kérdések várták Hut
– Az Egyesült Államok üdvözli Kína felemelkedését, mint a nemzetek közösségének erős, virágzó és sikeres tagjáét. Kína sikere valóban gazdasági előnyökkel járt együtt a mi és az önök népe számára is – e bókkal fordult pekingi kollégájához, Hu Csin-taóhoz (Hu Jin-tao) Barack Obama amerikai elnök a Fehér Ház déli gyepszőnyegén.
A 68 éves kínai pártfőtitkárállamfő, aki kedden kezdte meg négynapos útját az Egyesült Államokban, személyesen most először (kínai vezetőként pedig tizenhárom éve példátlanul) részesül itt a diplomáciai protokoll szerinti legmagasabb pompában, a szerda estére időzített állami díszvacsorában.
Obama ugyanakkor már az elején megragadta az alkalmat arra, hogy felvesse a kínai–amerikai kapcsolatok egyik legnagyobb feszültségét jelentő kérdést, az emberi jogokat. Ez –Huval való korábbi hét (!) találkozója után – különösen megkerülhetetlenné vált azt követően, hogy Kínában bebörtönözték Liu Hsziao-po (Liu Xiaobo) irodalomkritikust, a tavalyi Nobelbékedíjast, miközben Obama a 2009-es díjazott.
– A történelem azt mutatja, hogy a társadalmak harmoni kusabbak, az országok sikeres(ebb)ek, a világ pedig igazságosabb, amikor minden ország és minden ember jogait tiszteletben tartják, ideértve minden emberi lény egyetemes jogait – hangoztatta az amerikai elnök, elismerve: a két ország kultúrája, történelme, társadalmi berendezkedése nagyon más. –Ahogyan az elmúlt harminc évben is nagy előrelépés történt Kínában, ez a jövőben is így lesz – fejezte ki reményét Obama. – Egyre sokszínűbb világban élünk. Kínának és az Egyesült Államoknak tiszteletben kell tartania a fejlődésnek a másik (fél) által választott útját, valamint egymás alapvető érdekeit – mondta Hu.
A kínai államfő üzletemberekkel is találkozott és a súlyos amerikai külkereskedelmi paszszívumot enyhítő, 45 milliárd dolláros exportüzletet jelentettek be. Ez a Fehér Ház értékelése szerint 235 ezer munkahelyet teremt az Egyesült Államokban.
– A renminbi továbbra is alulértékelt, és további kiigazításra van szükség – mondta a közös sajtótájékoztatón Obama.
Megfigyelők már azt nagy sikernek tartják, hogy Hu belement a médiaszereplésbe, és azon az újságírók kérdezhettek. Az AP tudósítója így Hutól három méterre állva emlegethetett cenzúrát, és a kínai néppel szembeni „rossz bánásmódot.” Igaz, a kínai elnök – kihasználva a tolmácsolással kapcsolatos technikai zavart – nem válaszolt a felvetésre. A Bloomberg tudósítója újra feltette a kérdést. Hu azt mondta: azt hitte, az előző riporter Obamához szólt. Majd azt felelte: nyolc találkozójuk során az emberi jogok is terítékre kerültek. – Kína mindig elkötelezett az emberi jogok védelmében és előmozdításában – hangoztatta, elismerve az egyetemes jogokat, ám szerinte figyelembe kell venni országa sajátosságait is.