Elérte az ENSZ-t a „politikai intifáda”
Az Egyesült Államok régóta próbálta lebeszélni a lépésről a palesztinokat, mondván, csak a közös megegyezés hozhat tartós megoldást a térségben. Ám a palesztinok úgy látják, eljött az idő, hogy diplomáciailag sarokba szorítsák Izraelt.
A tervezet Washingtont is kellemetlen helyzetbe hozza: elképzelhető, hogy saját politikája ellen kell majd voksolnia. Nabil Shaath, az egyik palesztin tárgyaló szerint a dokumentum szövege mindössze elítéli az izraeli telepépítést a palesztin területeken, és kijelenti, hogy azok akadályozzák a békét. Ezt az álláspontot képviseli az Obama-adminisztráció is, mely eredetileg építési moratóriumhoz kötötte a tárgyalások folytatását. Izrael tíz hónapig felfüggesztette a telepek építését, de tovább nem, hiába ajánlott fel Washington 20 darab F–35-ös vadászrepülőgépet és garanciát, hogy minden Izrael-ellenes ENSZ BT-határozatot megvétóz. Másrészt a tervezetet feltehetően a jelenleg BT-tag Libanon terjeszti majd be, s így Washingtonnak a feszült belpolitikai helyzet miatt kiszolgáltatott helyzetben lévő szövetségese, a bejrúti kormány javaslata ellen kell majd vétót emelnie – nem kis örömöt szerezve ezzel a radikális libanoni Hezbollah mozgalomnak.
Ráadásul az elmúlt hetekben több ország is elismerte a palesztin államot. A jeruzsálemi külügyminisztérium sztrájkja nehezíti az izraeli diplomaták munkáját az általuk „politikai intifádának” nevezett palesztin politikai offenzíva ellen.