A szélsőbal felé nyitnak a cseh szocdemek?

Egy cseh szociáldemokrata szenátor szerint pártja már így is sokszor együtt szavaz a kommunistákkal, egy velük kötött koalíció kormányra is segíthetné őket. Csakhogy a szélsőségesekkel kötött szövetséget párthatározat tiltja.

A cseh szocdemek (CSSD) márciusi tisztújító kongresszusa előtt ismét fellángolt a párton belüli vita arról, hogy a továbbiakban miként viszonyuljanak az ugyancsak parlamenti és ellenzéki Cseh és Morvaországi Kommunista Párthoz (KSCM).

A helyenként indulatos szópárbajt Vladimír Dryml szenátor, az egyik elnökjelölt robbantotta ki, aki több mint harminc oldalas belpolitikai elemzésének végén azt javasolja, hogy törölni vagy legalább módosítani kell a CSSD úgynevezett bohumíni határozatát. Ebben a dokumentumban az 1995-ös pártkongresszus küldöttei megtiltották a mindenkori pártvezetésnek, hogy koalícióra lépjen a „szélsőséges pártokkal, többek között a kommunistákkal”.

Az elnökjelölt szerint azonban a CSSD és a KSCM parlamenti képviselői már most is gyakran egyformán szavaznak, mert főleg a szociális értékrendjük azonos.

– Mindkét párt ellenzi a jelenlegi jobboldali kormánykoalíció reformjait, elsősorban a magánnyugdíjpénztárak létesítését, továbbá a fizetős oktatás bevezetését – mutatott rá a szenátor, aki szerint a cseh szocdemek egyedül aligha tudnak kormányt alakítani belátható időn belül. Az évek óta állandóan több mint tízszázalékos támogatottsággal rendelkező kommunistákkal viszont a legközelebbi választások eredményeként erős baloldali koalíciót alakíthatnának.

– Ha a jobboldali pártokkal szövetkeznénk, akkor középre sodródnánk, s emiatt ismét feladnánk baloldali programunk jelentős részét, amire már volt példa. A korábbi súlyos korrupciós ügyek miatt pedig már akkor is sokan elfordulnának tőlünk, ha csak felvetnénk az újabb nagykoalíció lehetőségét a Polgári Demokratákkal (ODS). Ezért vagy felülvizsgáljuk a bohumíni szerződést vagy rövidesen posztmodern populista pártok erősödnek meg, mert nyilván kihasználják a jelenlegi parlamenti baloldal ziláltságát, valamint a demokratikus jobboldal népszerűségének zuhanását – vélekedett. Felhívta a figyelmet arra is, hogy több településen már eredményesen működik a baloldali koalíció.

Megkeresésünkre Bohuslav Sobotka és Michal Hasek, a CSSD további két elnökjelöltje viszont határozottan ellenezte a bohumíni nyilatkozat eltörlését.

–Addig nem szövetkezünk a kommunistákkal, nem nyitunk nekik kiskaput a kormányhatalomhoz, ameddig nem néznek szembe a múltjukkal, nem ítélik el az egykori állampárt súlyos törvénytelenségeit és nem törlik programjukból az erőszakos hatalomátvétel lehetőségét – hangsúlyozták mindketten. Azt azonban nem zárták ki, hogy a szenátor javaslata a küldöttek többségének támogatásával mégis napirendre kerül.

A kommunizmus bukásának 20. évfordulóját ünneplik Prágában
A kommunizmus bukásának 20. évfordulóját ünneplik Prágában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.