Vírus fertőzte meg az iráni atomprogramot

A natanzi iráni atomlétesítményt támadó Stuxnet vírus azért volt olyan hatékony, mert azt Izrael letesztelte – írta a hét végén a The New York Times. Az amerikai napilap nevük elhallgatását kérő katonai és titkosszolgálati forrásokra hivatkozva azt írta: a számítógépes vírust az Egyesült Államok és Izrael közösen fejlesztette ki, Izrael pedig az iránihoz hasonló centrifugákat épített, hogy azon tesztelje a program hatékonyságát. Azt azonban hangsúlyozzák a szerzők: sem az izraeli, sem az amerikai diplomaták nem ismerik el hivatalosan, hogy közük lett volna a vírushoz, „még a nevét sem ejtik ki”.

A lap forrásai szerint Izrael titkos dimonai atomlétesítményében a Negev sivatagban épített a natanzihoz hasonló centrifugákat, és azokon próbálta ki a számítógépes programot. A Stuxnet az újság által megkérdezett szakértők szerint az eddigi egyik legkifi nomultabb számítógépes vírus, amely pontosan ott támad, ahol kell. Célja kettős volt: először is túlpörgette a centrifugákat, amelyek ettől tönkrementek. Mindeközben azonban olyan jeleket küldött a vezérlőegységbe, amelyek azt mutatták, hogy a szerkezettel minden rendben, így a védőmechanizmusok nem léptek életbe, és nem állították le a centrifugákat, mielőtt azok véglegesen megrongálódtak volna.

A lap szerint a Stuxnet az iráni nukleáris centrifugák egyötödét tette tönkre. Meir Dagan, az izraeli titkosszolgálat leköszönő vezetője múlt héten úgy nyilatkozott a Kneszetben (a Stuxnetet természetesen nem említve): Irán olyan technológiai nehézségekkel szembesült, amelyek miatt akár 2015-ig is kitolódhat az iráni atombombamegépítése. Mindettől függetlenül Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is úgy nyilatkozott a közelmúltban – az Irán elleni szankciókat említve –, hogy a perzsa állam atomprogramja többéves visszaesést szenvedett el.

A The New York Times meg nem nevezett informatikusokra, atomtudósokra és egykori magas rangú tisztségviselőkre hivatkozva azt írja: a Stuxnet kifejlesztésének ötlete George W. Bush elnökségének utolsó hónapjaiban született meg. A programról Barack Obamát még beiktatás előtt tájékoztatták. A 2009. január 20-án beiktatott elnök felgyorsította a programot –Izraellel együttműködve.

Műholdfelvétel a natanzi nukleáris létesítményről
Műholdfelvétel a natanzi nukleáris létesítményről
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.