''Nekünk fontos a magyarok sikere''
Nem osztom azokat a véleményeket, hogy egyenlőtlenség lenne az unión belül és hogy az új tagállamokkal szemben fenntartások lennénk – mondta lapunknak Diego López Garrido spanyol integrációs államtitkár. A magyar médiatörvény kapcsán fellángolt vita szerinte éppen azt mutatja, hogy az unión belül mindenkire ugyanazok a kötelezettségek vonatkoznak. Vannak alapvető értékek, és ezek közé tartozik a sajtó- és véleményszabadság, amelyek a demokrácia és ezzel együtt az unió alapjai.
– Ha tehát felmerül a gyanú, hogy egy európai uniós ország valamely törvénye ellentmond ezeknek az értékeknek, akkor logikus, hogy vita robban ki. A bizottság ilyenkor megvizsgálja a törvényt, és ez is azt bizonyítja, hogy az unió jól működik, hiszen feladatai közé tartozik az alapjogok védelme.
A spanyol politikus elismerte: a magyar elnökség első hetei a vita miatt valóban nem mondhatók ideálisnak. – Ám meg vagyok győződve róla, hogy a vita hamarosan lezárul, hiszen a magyar kormány maga tett ígéretet rá, hogy módosítja a törvényt, ha a bizottság ezt javasolja – tette hozzá.
Madrid különösen érdekelt benne, hogy a magyar elnökség sikeres legyen: a munkát, amelynek célja egy valódi gazdasági unió, egy fegyelmezett és válságtűrőbb Európa létrehozása, még a spanyolok kezdték el 2010 januárjában, majd a belgák folytatták júliustól decemberig, hogy aztán Budapestnek adják át a kormányrudat. – A magyar elnökség egyfajta betetőzése a mi munkánknak, ezért készek vagyunk mindenben segíteni önöknek. A magyar siker a mi sikerünk is lenne – mondta.
Érdemes persze hozzátenni, hogy a mediterrán országok – például Spanyolország – még komoly kihívás elé állíthatják a magyar elnökséget. Bár Portugália a héten sikeres kötvénykibocsátást hajtott végre, a válságból még nem sikerült teljesen kilábalnia. Súlyos gondokkal küzd Spanyolország is, ám López Garrido szerint Madrid tisztában van a házi feladatával.
– A spanyol kormány a bizottsággal egyetértésben olyan stratégiát követ, amelynek célja, hogy 2013-ra három százalékra csökkentsük a költségvetés hiányát. Nem az a lényeg, hogy a pénzpiacok épp hogyan reagálnak, hanem az, hogy mi betartsuk a kötelezettségeinket. Idén 6 százalék a cél, jövőre 4 százalék, és aztán a maastrichti kritériumok teljes betartása. Ehhez persze strukturális, nyugdíj- és munkaügyi reformok kellenek. De nem szabad elfelejteni, hogy a spanyol Európa negyedik legnagyobb gazdasága, és alapjaiban stabil. Vannak nehézségek, a múlt év például olyan volt, mint egy tökéletes vihar – de ebben a viharban az egyetlen csónak, amelyen lehetséges és érdemes tartózkodni, az az Európai Unió – mutatott rá a spanyol államtitkár.
A demokráciához állandó párbeszéd kell, még ha kellemetlen is
A demokratizálódás egy bizonyos értelemben soha véget nem érő folyamat, állandó figyelmet és párbeszédet követel – figyelmeztetett csütörtökön a civil szervezetek és a média képviselőivel folytatott munkaebéden Philip H. Gordon. Az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkárának beszéde a budapesti amerikai nagyköve ség honlapján olvasható.
Gordon, aki hangsúlyozta a sajtó- és szólásszabadság fontosságát, azt mondta: az említett párbeszéd kellemetlen lehet a politikai vezetők számára, ám ez elengedhetetlen a de mok rá ciához. Elmondta: a gúny szabályozásáról az Egyesült Államokban is vita folyik, a véleményeket pedig felelősségteljesen kell kifejteni. – Ám ha a gúny szabályozására tett erőfeszítések végül fojtogatni kezdik a párbeszédet, akkor magát a demokráciát veszélyeztetik.
Magyarország esetében ez az elmúlt húsz év sok nehézség árán kivívott sikereit veszélyeztetné – mondta Gordon, aki beszéde végén arra kérte a jelenlévőket, hogy fejtsék ki nekik tapasztalataikat a sajtószabadság magyarországi helyzetéről és az új médiatörvényről.