Phenjan a lövöldözések után békülne

Észak-Korea egy héten belül háromszor adta jelét békülési szándékának Szöullal, kezdeményezve a tárgyalások felvételét. Phenjan egyebek között javasolta, hogy térjenek vissza a dél-koreai vállalatok emberei a keszongi, a határ északi oldalán lévő közös ipari parkba, illetve újítsák fel a déli turistacsoportok látogatásait az ugyancsak északi Gyémánt hegyhez.

Szöul azonban elutasító választ adott egyetlen konkrét ügyet, a tavaly megszakított vöröskeresztes forródrót helyreállítását leszámítva. Szöul nemet mondott a január 27-ére javasolt tárgyalásokra, hangoztatva, hogy Észak-Koreának előbb bizonyítania kell a kapcsolatok normalizálására irányuló szándékának komolyságát. Eszerint Phenjannak el kell ismernie felelősségét két múlt évi agressziójáért, ami a feszültség éleződéséhez vezetett: a Cheonan hadihajó elsüllyesztését, amely 46 tengerész életébe került, illetve a Jonpjong-sziget novemberi ágyúzását. Északnak a nukleáris lefegyverzés terén is tanúbizonyságot kell tennie elkötelezettségéről – nyomatékosították Délen.

Lee Jong-joo, a dél-koreai egyesítési minisztérium szóvivője szerint Phenjan „hamis békeoffenzívájának” a valódi célja egyrészt a szinte egyedüli valutabevételi forrásának, másrészt a déli segélyszállítmányoknak az újraindítása.

A még múlt év végi „akár nukleáris összecsapásba torkolló visszacsapásokkal” való phenjani fenyegetésekhez képest akár meglepőnek is tűnhet a mostani békülési gesztus. A háttérben alighanem Észak-Korea ellátási nehézségei, másrészt a diplomáciai mozgások játszhatnak szerepet. A héten Pekingben tárgyalt Robert Gates amerikai védelmi miniszter, aki miután Hu Jintao elnökkel találkozott, azt nyilatkozta, hogy Észak-Korea öt éven belül interkontinentális ballisztikus rakétái és nukleáris fegyverei képességének növelésével közvetlen fenyegetést jelenthet az Egyesült Államokra. Kína –amelyre eddig Phenjan a diplomáciában és a segélyezésben is számíthatott – most azt közölte, hogy osztozik a Koreai-félsziget ügyeit illetően „az érdekekben és a célokban” az Egyesült Államokkal. Így fogalmazott legalábbis tegnap Cui Tiankai külügyminiszterhelyettes. Peking kitart az Észak-Korea nukleáris leszerelését célzó hatoldalú tárgyalások felújítása mellett.

Gates tegnap, miután megtekintette a kínai nagy falat, továbbutazott Japánba, majd pénteken Szöulban vizitel. Mindkét helyszínen a Phenjannal szembeni taktika egyeztetése lesz a középpontban.

Háborúellenes aktivisták tüntetnek Szöulban a japán védelmi miniszter látogatása ellen
Háborúellenes aktivisták tüntetnek Szöulban a japán védelmi miniszter látogatása ellen
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.