Egy radikális Csodaországban
Madarat tolláról, embert barátjáról, Glenn Becket viszont inkább könyvcímeiről lehet megítélni. Vita az idiótákkal: hogyan állítsuk meg a kisszerű elméket és a nagy kormányt?, Amerika menetelése a szocializmusba: miért is vagyunk egy lépéssel közelebb az óriási rakétafelvonulásokhoz?, Kellemetlen könyv: valódi megoldások a világ legnagyobb problémáira? Sületlenség lenne? Utóbbi 17 hétig vezette a New York Times bestsellerlistáját.
Glenn Beck: a zseni – vagy ahogy valaki megfogalmazta –, „Amerika történészprofesszora”, a virginiai Liberty University keresztény magánegyetem díszdoktora. Aki a félredobott katolikus neveltetése után felvett mormon hitében elmélyülve nagy mennyiségű élelmiszert spájzol a világ végére készülve. Isten küldötte avagy egy félművelt pojáca? Attól függ mindez, kit kérdezünk. Rajongóit – naponta 11 millióan nézik, hallgatják a műsorait, százezreket vitt a nyár végén Washingtonba „a becsület helyreállításának” jelszavával – vagy kritikusait.
Úgy vezeti a radikális jobboldali teadélután-mozgalmat, hogy formálisan nincsen benne. Sarah Palin volt republikánus alelnökjelölttel Amerikát a liberális tespedésből felrázó „álomcsapatot” alkot – állítják egyesek. Talán a Time magazin írja le a legsemlegesebben: a Fox News – jobboldali hírcsatorna – populista szupersztárjának nevezi. Akinek jó érzéke van ahhoz, hogyan lehet látszólag össze nem tartozó információkat úgy egymás mellé rakni, hogy abból összeesküvés-elméleteket is fel lehessen vázolni.
Barack Obama elnökről például azt mondta: „Mélyen gyűlöli a fehéreket. Bedobja magát, hogy megvédje a mecsetépítést a Ground Zerónál (a 2001. szeptember 11-én elpusztított WTC-ikertornyok közelében), majd a felesége Spanyolországba utazik vakációzni. És mit tesz ott? Az Alhambra palotamecsetet nézi ki magának. Mi az esélye annak, hogy egy kommunista forradalmár ül a Fehér Házban?”
Amikor az elnök növelte a diplomáciai testület és a Békehadtest létszámát, azt így magyarázta: „Ezt csinálta Hitler is az SS-szel. Megvoltak a saját emberei. Először a barnaingesek, aztán az SS”. Az egészségbiztonsági reformról pedig az jutott eszébe: „Hogyan kezdődött a T4 (náci eutanáziaprogram) Németországban?... Először kiürítették a szanatóriumokat, (elvitték) a leépülteket, a fogyatékosokat, aztán jöttek a csecsemőkért. Idézetek vannak a birtokunkban elnök egészségügyi tanácsadóitól. Összevetik a csecsemők értékét egy 15 évesével, a 25 évesét a 65 évesével. Az Isten szerelmére, olvassunk történelmet! Ők mondják meg, ki élhet és ki hal meg.”
Glenn Beck magas, szemüveges, kölyökképű negyvenes, aki Amerika egyik legliberálisabb vidékén, Seattle mellett nevelkedett, csonka családban. Miután kábítószerezett, a pohár fenekére nézett, megjárta az Anonim Alkoholistákat, elvált és az öngyilkosság borzalmas módozatait fontolgatta, mára a „Dühös Amerika” prédikátora, erkölcscsősze lett. Miközben hetet-havat összehord arról, hogy Soros György – aki Budapesten élte túl a vészkorszakot – az ellenséget segítette a világháború alatt, szinte mindenről a fasizmus, a nácizmus, a holokauszt, Hitler és Göbbels jut eszébe.
Beck „az amerikai történelem rejtett olvasatát adja közönségének. Világa egyfajta Alice Csodaországban” – mondja egy történész. De Glenn Beck, aki a Newsweek médiaszemélyiségeket rangsoroló listáján a második helyet kapta, és 33 millió dollárt keres könyveivel, tévé- és rádióműsoraival, a válság, az elbizonytalanodás korában olyan tényezővé válhatott, hogy a Fehér Ház lakója sem intézheti el egy kézlegyintéssel.