„Drákói törvényről” ír Orbánnak a CPJ jogvédő szervezet
Simon arra szólítja fel a kormányfőt, hogy hozzon összhangba minden törvényt Magyarország nemzetközi kötelezettségeivel. – Ilyen széles felhatalmazást adni (ti. a médiahatóságnak) az információ áramlása felett, s ezt egy kizárólag politikai kinevezettekből álló hivatal kezébe helyezni: ez fenyegeti a sajtószabadságot, és veszélyes precedenst teremt – írja, elégedetten nyugtázva ugyanakkor, hogy Orbán pénteken kifejezte készségét a módosításra, amennyiben az EU is indokoltnak tartja azt.
– Miközben a médiatörvény harmadik cikkelye kinyilvánítja: „az információk és a vélemények a tömegkommunikációs eszközök útján szabadon továbbíthatók”, a szabályozás 229 oldala szinte teljes egészében a szabad véleménynyilvánítás korlátozását, illetve ezen korlátozások érvényesítésének átpolitizált módjait szolgálják – áll a levélben. A CPJ hetek alatt alakította ki álláspontját. Lapunk december elején kérte a véleményüket az akkor még törvényjavaslatról, de azt a választ kapta, „mivel új szabályozásról van szó, ez kutatást igényel”.
A szervezet úgy látja: a médiahatóság „széles jogköröket kap a törvény számos homályos kitételének értelmezésére és betartatására”, a törvény pedig „gyakorlatilag felhatalmazza a Fideszt a média ellenőrzésére”. Különös aggodalomra ad okot például szerinte a jogszabály „adatszolgáltatásról” szóló része, amely felhatalmazza a hatóságot arra, hogy megkövetelje a sajtótól: fedje fel forrásait.