Silvio Berlusconi tizenhét elátkozott napja
Szerencsétlenséget hoz Itáliában a tizenhetes szám, és Berlusconi bizony babonás: ha kormánya végét jósolják, átokűző szarvakat mutogat kezével.
A január 11–28-a közötti napok hozhatják meg azt a fordulatot, melyet egykori szövetségese, a képviselőház jelenlegi elnöke, Gianfranco Fini két bizalmatlansági indítvánnyal sem tudott elérni. A kedden összeülő alkotmánybíróság legkésőbb 13-án dönt a miniszterelnöknek másfél év mentelmi jogot biztosító törvényről. Ez mentette meg eddig Berlusconit attól, hogy három perben is maga elé szólítsa a milánói bíróság, és a David Mills brit ügyvédnek fi zetett 600 ezer dollárról, valamint a kormányfő alapította Mediaset- és a Mediatrade-csoport adócsalási ügyeiről kérdezze.
Ha az alkotmánybírák elvetik a törvényt, a miniszterelnöknek kevés reménye marad arra, hogy újabb képviselőket csábítson a saját oldalára, és parlamenti többséggel folytatni tudja a kormányzást 2013-ig. A december 14-i bizalmatlansági indítványt csupán három szavazattal verte vissza. Az sem segíti, ha az alkotmányozók nem vállalják a politikai felelősséget, és az ügyészségekre bízzák annak vizsgálatát, hogy a kormányfői kötelességek összeegyeztethetők-e a bíróságra járással.
Január 28-ig választ sürget az eddig hű szövetséges, Umberto Bossi is: az Északi Liga bejelentette, hogy ha nem indul el Itália szövetségi állammá való átalakítása, vége a kormánynak. A Finivel szemben nyújtott támogatásért pedig Bossi jutalmát követeli Berlusconitól.
Mindeközben január 13–14-én, a Mirafiori milánói FIAT-gyár munkásai szavaznak az új termelési követelményekről, a legnagyobb olasz tömegbázissal bíró fémipari szakszervezetek pedig január 28-án sztrájkolnak. Berlusconi szerint nem lesznek előre hozott választások, a pénzügyminiszter elleni kifakadásai azonban azt mutatják: attól tart, hogy a Ligához közel álló Giulio Tremonti helyettesítheti.