Kismamák a határon
Salman Rushdie is megemlíti az India függetlenné válása idején játszódó Az éjfél gyermekeiben: előrehaladottan várandós fiatalasszonyok előszeretettel éltek az ottani lehetőséggel, hogy bejárhassák a kikötőben várakozó amerikai hajókat. Hátha annyira elhúzódik a vizit: helyben, azaz amerikai „földön” megszülhetik gyermeküket.
Az Egyesült Államok 1868-as, tizennegyedik alkotmánykiegészítése ugyanis úgy rendelkezik: „Valamennyi, az Egyesült Államokban született, vagy később ott állampolgárságot nyert személy, aki ennek következtében az USA fennhatósága alá esik, a lakhelye szerinti állam és az USA állampolgára.” Nem éppen új a jelenség, miszerint a születésétől fogva amerikai állampolgár kisgyerekükbe kapaszkodva – ahogy azt a „horgonybébi” kifejezés is érzékelteti – a szülők is gyökeret eresztenének Amerikában. Igaz, amíg tervüket, a teljes itteni egyenjogúságot valóra váltják, 26 év is eltelik a hatályos törvények szerint.
A tipikus „horgonybébi” ma úgy érkezik, hogy édesanyja a terhesség vége felé átlépi a határt, jellemzően Mexikó irányából. – Mindössze jobb életet szeretnék – mondta például a határőröknek Inez Vazquez – akit aThe New York Times idézett –, miután a zöldhatár arizonai oldalán, a bokrokban megbújva lefülelték. Olló is volt nála, hátha a sivatagos területen kell majd elvágnia a köldökzsinórt. Az igényre külön csempész-, illetve szülésziparág is szakosodott. A novemberi választásokkal nemcsak a Capitoliumon, hanem az egyes szövetségi államokban is megerősödött republikánusok megelégelték a gyakorlatot, és a szabályozás módosítására készülnek.
Steve King képviselő a minap a kongresszusban nyújtott be törvényjavaslatot, úgy vélve: az „ennek következtében az Egyesült Államok fennhatósága alá esik” kitétel jogértelmezés kérdése. Ő évi 340–750 ezer „horgonybébiről” beszél.