Szlovákia: délre néznek
Értesüléseink szerint ennél jóval többen készülnek a határ menti magyarországi települések anyakönyvi hivatalaiba. Komáromba már az év első munkanapján sokan érkeztek. Boldoghy Olivér révkomáromi színművész, aki a pozsonyi Szlovák Nemzeti Színházban vendégként Csehov Ivanovjában játszik, nem tart Robert Fico egyelőre még hatályos ellentörvényétől. – Nem akarok ezzel elérni semmit, csupán az érzelmi kötődés miatt értékes számomra a magyar állampolgárság – nyilatkozta.
Több dunaszerdahelyi és más csallóközi polgár Győrött járt, illetve oda készül. – Az ottani hivatal közelebb van, mint a pozsonyi konzulátus – közölte Csörgő Ignác bősi lakos. Hasonló okból Salgótarjánba készül a Losonchoz közeli Kalondán élő Papp Andrea is. – Az egyetemes magyar nemzethez tartozom. Ezt jelezte a magyarigazolvány, és ezt jelképezi a kettős állampolgárság is. Sok szlovák barátom van, akiknek elmondtam, mit tervezek, természetesnek tartják ezt a szándékomat –mondta. A lévai Dolník Erzsébet a kettős állampolgársággal szülei példáját követi: „Nem szeretném szégyellni magam a sírjuknál” – vallotta meg az MKP volt parlamenti képviselője..
Izrael: erős emocionális kötődés
Büszke magyar gyökereire, ezért Joseph „Yossi” Fischer számára érzelmi kérdés a könnyített honosítás. Az apám, aki ügyvéd, régóta várta ezt a lehetőséget.
Dél-Amerika: túl távolElőször ő adja be a kérvényt, majd én – mondta lapunknak az egyik vezető izraeli utazási iroda 49 éves menedzsere. Családja Újvidék környékéről származik, 1946-ban vándoroltak ki. Sajnálja, hogy nem beszél magyarul, de büszkén mesél nagyapjáról.
Fischer Mátyás őrnagy az első világháborúban a monarchia hadseregében harcolt, a fronton megsebesült. Azon kevés zsidó származású magyar tisztek közé tartozott, akiket ki is tüntettek.
Josef Weiss jeruzsálemi tiszteletbeli konzul szerint főleg erdélyi, vajdasági vagy kárpátaljai felmenőkkel rendelkező izraelieket érdekel a könnyített honosítás. Miután maguk vagy felmenőik magyar állampolgárként élték át a holokausztot, úgy érzik, a könnyített honosítás megilleti őket. A 200 ezer fős izraeli magyar diaszpórából mintegy 15 ezren már korábban kettős állampolgárok lettek – A tel-avivi nagykövetségen érdeklődők, főleg idősebbek inkább információt kérnek, de idővel valószínűleg egyre több kérelmet nyújtanak be – mondta Szentgyörgyi Zoltán nagykövet. (D. A.)