Tágra zárt szemek Koszovóban

Akár Koszovó elismerése elé is akadályt gördíthetett volna, ha előbb kerülnek nyilvánosságra a koszovói vezetés és a szervezett bűnözés összefonódásáról szóló hírek – jelentette ki Gerard Galucci a szerb Politika napilapnak. Az amerikai diplomata –aki korábban az ENSZ képviselője volt a többségében szerbek lakta Észak-Koszovóban –bizonyos abban, hogy Washingtonban, Londonban, Párizsban, Berlinben és Rómában is tisztában voltak ezzel, de a stabilitás érdekében szemet hunytak az Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) ügyei felett.

A gyanú szerint a függetlenségét három éve kikiáltott ország kormányfője, Hashim Thaci közvetlenül is érintett lehetett az UCK csoportjai által 1999 és 2000 között lebonyolított illegális szervkereskedelemben. Erről az Európa Tanács megbízásából Dick Marty által készített és tavaly nyilvánosságra került jelentés szólt.

– Minden eszköz az „ötök” kezében volt, régóta együttműködtek az UCK-val, ám az ismert információk nyilvánosságra hozatala helyett mindent megtettek, hogy ne provokálják az albánokat – mondta Galucci, aki szerint a hírek hatására Belgrád hatékonyabban léphet fel Észak-Koszovó státuszának a szerbek számára is megnyugtató rendezéséért, és megállíthatja „az Egyesült Államok szerbekkel szembeni keményvonalas politikáját”.

A Marty-jelentés szerint Thaci az UCK-n belüli Drenica-csoportot vezette, amely a szervkereskedelem mellett drogokkal is üzletelt. Az akár két és fél ezer áldozatot – főként koszovói albánt, szerb civilt és foglyot – érintő szervkereskedelem közvetlen lebonyolítója Sharip Mudja volt, aki jelenleg Thaci egyik tanácsadója. A „műtétek” előtt a jelentés szerint végeztek az áldozatokkal, majd 100 ezer euróért juttatták el a szerveket, főként veséket, a fizető ügyfeleknek.

Thaci „göbbelsi propagandának” nevezte Marty jelentését, amely a decemberi parlamenti választáson kormányfői székét megőrző politikus szerint Koszovó jó hírnevének megtépázására irányul. „A botrányos jelentés alaptalan állításokat tartalmaz. Ezeket több nagy tekintélyű nemzetközi szervezet, az ICTY és az ENSZ Koszovóban működő intézményei is cáfolták” – tudatta lapunkkal Koszovó budapesti nagykövetségének helyettes vezetője. Delfin Pllana írásos nyilatkozata hangsúlyozta: a jelentés szerzőjéről közismert, hogy ellenezte Koszovó függetlenségét, ahogyan a NATO 1999-es szerbiai beavatkozását is. Hozzátette, hogy a szerb katonai hírszerzés vezetője, Svetko Kovac közelmúltban tett sajtónyilatkozatai szerint Belgrádnak nincs birtokában olyan bizonyíték, amely alátámasztaná a vádakat.

Ugyanakkor kedden a belgrádi B92 rádiónak nyilatkozva Szerbia háborús bűntettekben eljáró különleges ügyésze, Vladimir Vukcsevics kijelentette: a jelentés elégtétel számukra, mert igazolja Belgrád állítását, hogy ezek a bűntettek valóban megtörténtek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.