Berlin és Párizs tüzet nyit a médiatörvényre

A német kormány ellenzi, hogy Magyarország EU-elnökként a keleti partnerországokkal médiaügyekről tárgyaljon – jelentette ki a dpa hírügynökségnek kedden a német külügyi államminiszter. Werner Hoyer szerint Magyarország jobban tenné, ha a tárgyalásokat ezekről a kérdésekről, például Fehéroroszországgal vagy Ukrajnával, átengedné az Európai Bizottságnak. Hoyer ezt az új magyar médiatörvénnyel indokolta, amely a médiát szigorú állami ellenőrzésnek veti alá.

„Az Európa nevében való megszólalás joga természetesen tartalmazza azt a kötelességet, hogy belül is tiszteletben tartsák az európai értékeket, hogy azokat kifelé hitelesen képviselhessék” – mondta Hoyer. A német politikusnak az a véleménye, hogy az Európai Bizottság részéről ne csak a médiaügyekért felelős Neelie Kroes vizsgálja meg, nem sértett-e Magyarország uniós jogot, hanem az alapjogok harcos védelmezőjeként ismert VivianeReding is.

Franciaország azt szeretné, hogy „módosítsák” az új magyar médiatörvényt – mondta kedden a francia kormány szóvivője. A France Inter rádiónak adott nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a törvény szövege, amelyet már mások is bíráltak az EU-ban, „a sajtószabadság súlyos csorbulását” jelenti. Francois Baroin úgy vélekedett, hogy „a Magyarországon kialakított eszközrendszer igen látványos, (...) a sajtószabadság mélyreható megváltoztatását jelenti, és tagadhatatlan, hogy Franciaország – az unió más országaihoz hasonlóan – azt szeretné, hogy ezt a szöveget módosítsák”. Ez a törvény „nem összeegyeztethető annak a sajtószabadság-eszmének az alkalmazásával, amelyet az európai szerződések mindegyike érvényesnek tekint” –tette hozzá Baroin.

A médiatörvényről biztosan szó lesz a magyar kormány és az Európai Bizottság pénteki budapesti ülésén – mondta Győri Enikő európai ügyekért felelős államtitkár kedden magyar újságíróknak. A kormány az Európai Bizottság rendelkezésére bocsátja a törvény hiteles angol fordítását.

Január elseje óta Magyarországon nincs alapja a sajtószabadságnak és a sajtó sokszínűségének – jelentette ki a német közszolgálati televízió (ZDF) főszerkesztője. Kommentárjában Peter Frey úgy vélekedett, hogy a médiatörvény nemcsak a tízmillió magyart érinti, de valamennyi európait – és kínos helyzetbe hozza az Európai Unió többi 26 tagjának állam- és kormányfőit is. Elég baj, hogy Silvio Berlusconi és Nicolas Sarkozy rendben lévőnek találja a kormányhű és kegyencek által irányított médiát. Ám hogy az EU új elnöke sebtében felszámolja Európa egyik legfontosabb vívmányát, az minőségileg mást jelent – tette hozzá. „Ha a német kancellár a jövőben bírálja a pekingi vagy moszkvai kormányt azért, mert újságírókat üldöznek vagy blokkolják az internetet, akkor azok nyugodtan mutogathatnak Budapestre. Így veszíti el Európa, így veszítjük el mi a szavahihetőségünket” – hangsúlyozta a ZDF főszerkesztője.

A Der Standard osztrák lap szerint tartani lehet tőle, hogy Orbán taktikája beválik. Csak a pénzügyi piacok nyomása téríthetné el Magyarországot a populista irányvonaltól – írta a liberális lapban Eric Frey. Hozzáfűzi: bármilyen hangos lesz is a médiatörvény elleni kritika, sem az Európai Bizottságnak, sem az Európai Parlamentnek nincs eszköz a kezében valódi nyomásgyakorlásra. A nemzetközi kiközösítés, amivel fenyegetni tudnak, belpolitikailag a magyar miniszterelnök kezére játszik. A magyar EU-elnökség bojkottálása több problémát okozna az uniónak, mint Magyarországnak.

A Fidesz által életbe léptetett törvény sajnálatos visszalépés az olyan politikai cenzúra felé, mint amelytől a kommunista uralom alatt szenvedett Magyarország – írja keddi szerkesztőségi cikkében a The New York Times.

Ivády Gábor független országgyűlési képviselő alapítványt hoz létre a médiatörvény alapján megbírságolt médiumok támogatására. A politikus kedden sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: mélyen elítéli, Magyarország szégyenének tartja a médiatörvényt. A Szabad Magyar Sajtóért Alapítvány elsődleges célja az lesz, hogy a megbírságolt médiumoknak legyen hova fordulniuk segítségért. Az alapítvány kuratóriumába magyar és külföldi szakembereket kér fel Ivády, köztük Karel Jakubowicz médiaszakértőt említette, aki az EBESZ felkérésére írt elemzést a médiatörvényről. Az alapítvány jogi segítséget is nyújtana a médiumoknak, és tervei között szerepel egy oknyomozó újságírók számára elérhető ösztöndíj elindítása is.

Francois Baroin is üzent a francia kormány nevében Budapestnek: megállj!
French Budget Minister Francois Baroin arrives at the Elysee Palace in Paris to attend the weekly cabinet meeting of the newly appointed government November 17, 2010. REUTERS/Philippe Wojazer (FRANCE - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.