Sztrájkkal tüntet a győztes tábor
A nemzetközi közvélemény szinte egy emberként állt ki Outtara mellett, az ENSZ közgyűlése például múlt csütörtökön ismerte el hivatalosan is az ország elnökének Outtarát. Hasonló álláspontra helyezkedett pénteken a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS), amely kinyilvánította, hogy akár erővel is kész távozásra bírni Gbagbót. A hatalmat csalással birtokló Gbagbo elnök hívei viszont azt állítják, hogy az ECOWAS francia vezetésű nyugati összeesküvést támogat.
A két politikus szembenállása erőszakos cselekményekbe torkollott. Az évtizedeken át a kontinens legbékésebb országaként ismert Elefántcsontparton zavargások robbantak ki, és a halálos áldozatok száma meghaladja a 170-et, miközben 14 ezer ember menekült a szomszédos Libériába. A választásokat megnyerő tábor most sztrájkkal tüntet –bár Soro miniszterelnök előző, még karácsony előtt kelt engedetlenségi felhívásának eddig nem volt különösebb foganatja.
Joggal merül fel a kérdés: kiben vagy miben bízik a hatalomhoz foggal-körömmel ragaszkodó Gbagbo, hiszen jószerivel egyetlen ország vagy politikus sincs, aki őt támogatná. Sokat mond, hogy a múlt héten a 192 tagú ENSZ-közgyűlés egyhangú szavazással Outtarát ismerte el a húszmillliós ország törvényes elnökének.
A nyugat-afrikai országhoz ezer szállal kötődő Franciaország elnöke, Nicolas Sarkozy már hetekkel ezelőtt távozásra szólította fel Gbagbót, a múlt csütörtökön csatlakozott hozzá Hillary Clinton is. Az amerikai külügyminiszter határozott hangon követelte, hogy Gbagbo az elefántcsontparti válság megoldása érdekében azonnal távozzon a hatalomból, és adja át a helyét a választásokon győztes Outtarának. „Az Egyesült Államok csatlakozik a nemzetközi közösséghez az Elefántcsontparton egyre inkább terjedő erőszak, a jogsértések és a közbiztonság romlásának elítélésében” – áll az amerikai külügyminiszternek az ENSZ Emberi Jogi Bizottságához Genfbe küldött üzenetében.
A határozott hangra nagy szükség van, mivel az ország a polgárháború szélére sodródott. Úgy tudni, hogy Gbagbo hívei száznál is több gyilkosságot követtek el az országban, s december 16. és 21. között legalább 471 embert vettek őrizetbe. De valójában senki sem tudja pontosan, mi történik most a nyugat-afrikai országban, hiszen az odavezényelt ENSZ-személyzet mozgásának korlátozása lehetetlenné teszi a jogsértések kivizsgálását.