WTF? – kérdezi a CIA a WikiLeakstől
Talán ez is ihlethette a CIA legújabb munkacsoportja, a WikiLeaks Task Force nevét, melynek rövidítése, WTF, ami nem más, mint az interneten ismert és sokat használt, csodálkozást kifejező, kicsit vulgáris felkiáltásra utaló mozaikszó is egyben.
Bár az internetes világ jót kacaghat a CIA-munkacsoport névválasztásán, a WTF feladata egyáltalán nem vicces. A két tucat ügynököt foglalkoztató csoportnak kell felmérnie a nyilvánosságra hozott dokumentumok által okozott károkat. A WikiLeaks-dokumentumok egyik veszélyes hozadéka lehet ugyanis, hogy a CIA kevésbé lesz képes besúgókat beszervezni. A potenciális informátorok attól tarthatnak, hogy az amerikai kormány nem képes megőrizni a titkokat.
Nem véletlen, hogy egyelőre csak egy maroknyi CIA-dokumentumot sikerült a WikiLeaks-honlap munkatársainak kiszivárogtatniuk. Az ügynökség ugyanis nem hajlandó megosztani információit, elemzéseit azon az amerikai kormányzaton belül használt SIPRNET nevű rendszeren, amelyről most is kiszivárogtak a táviratok. A CIA szerint a rendszert túl sokan, hárommillió amerikai köztisztviselő, katona láthatja.
A WikiLeaks-kiszivárogtatások miatt a CIA még inkább megalapozottnak érzi azt a politikáját, hogy nem vagy alig oszt meg információt más amerikai kormányszervekkel. A szeptember 11-i New York-i támadás után rengeteg bírálat érte a CIA-t a zárkózottság miatt, főleg hogy kiderült, a kormányszervek közti rossz kommunikáció és kismértékű adatcsere is közrejátszott abban, hogy a terroristák „sikerrel” jártak.
A CIA nagy figyelmet fordít arra is, hogy tőle se szivárogjanak ki információk. A külföldön tartózkodó ügynökök laptopjához semmilyen elmozdítható hordozót vagy külső meghajtót nem lehet csatlakoztatni. Sőt ha valamelyik gépről nagyobb mennyiségű adatot töltenek le, az ügynökség rendszergazdáit azonnal figyelmezteti a hálózat. Ezzel együtt a CIA által foglalkoztatott több ezer „szerződésessel” megosztott információk biztonságára már nem lehet mérget venni.