Venezuelában tilos az átszavazás
Hugo Chávez elnök szocialista pártjának ellenzéke szerint az új jogszabály megfosztja a képviselőket a lelkiismeretük szerinti szavazás jogától.
A 167 tagú caracasi parlament az utóbbi napokban törvénykezési hajrába kezdett, ami azzal magyarázható, hogy a helyhatósági választások következtében január 5-től már nem lesz kétharmados többsége Chávez pártjának. Az átszavazás tilalma is nyilván már ennek az új helyzetnek szól. Az új jogszabályok egyike felhatalmazza az elnököt, hogy akár 18 hónapig a nemzetgyűlés megkerülésével, rendeletek útján kormányozzon. Ezt Chávez az elmúlt hetek drámai, egyebek között 40 ember életét követelő esőzések okozta szükséghelyzetre hivatkozva kérte.
Az ellenzék, miként nemzetközi szervezetek is tiltakoztak a rádiós és televíziós műsorszórás „szociális felelősségére” hivatkozó törvény hétfőn elfogadott további szigorítása ellen, illetve az ellen, hogy e jogszabályt kiterjesztik az internetes tartalmakra is. Az új törvény szerint „tiltott tartalom” egyebek között mindazok a hírek, üzenetek, amelyek a közrend elleni hangulat gerjesztésére szolgálnak, illetve „nem ismerik el a legitim módon felállított hatóságokat”.
Az elektronikusmédia-szolgáltatók kötelessége bevezetni olyan eljárásokat, amelyek a kifogásolhatónak vélt tartalmakat azonnal korlátozzák. Egyébként – mint a spanyol El País tudósítója írta – a törvény alapján a jogsértő vállalatokat bruttó bevételük négy százalékára büntethetik. Egységes az ellenzék abban, hogy a kormányzat ezzel alapvetően sérti a sajtószabadságot, hiszen cenzúrát vezet be, illetve öncenzúrára kényszeríti a médiát.
A washingtoni külügyminisztérium szóvivője szerint a feszült bilaterális kapcsolatokban további következménye lesz, ha Hugo Chávez – miként a hét végén rádióbeszédében megismételte – nem engedi be az országba Larry Palmer kijelölt új amerikai nagykövetet.
Chávez azt kifogásolta, hogy Palmer Venezuelát a kolumbiai gerillák támogatásával vádolta meg, illetve megsértette Venezuela intézményeit. (Reuters)