Nem tudom felemelni a karomat
Több mint tízezer fős ellenzéki tüntetést oszlatott fel vasárnap éjjel Minszk belvárosában a belorusz rendőrség. Az Aljakszandr Lukasenka elnök ellen a Függetlenség téren tüntető tömegből néhányan hógolyókkal és kövekkel dobálták meg a felsorakozott rohamrendőröket, és megpróbáltak betörni a kormányhivatal épületébe az üvegajtón keresztül. Egyes jelentések szerint a tüntetők egy része megpróbálta visszatartani a rendbontókat, ám ekkor már megindultak a rendőrség különleges alakulatai, és gumibotokkal kergették szét a tömeget.
„Megelőző” jelleggel a tér egyik oldalán gyülekező ellenzéki elnökjelöltek közül hetet őrizetbe vett a rendőrség, majd később több száz tüntetőt is letartóztatott. Az egyik ellenzéki elnökjelöltet, Vlagyimir Nyeklajevet eszméletlenül, véres fejjel szállították kórházba. Onnan azonban eltűnt: sajtójelentések szerint hét férfi egy lepedőbe csavarta, majd ismeretlen helyre vitte.
– A karomat még nem tudom felemelni, de egyébként már minden rendben – próbálja viccel elütni a feszültséget az egyik ellenzéki portál fiatal riportere, akit megvertek, majd négy órán át fogva tartottak a rendőrök. Kanstantin Laskevics este nyolc órától kezdve kollégájával együtt tudósított a térről. Becslése szerint a tüntetők 25 ezren voltak. A 27 éves, vékony, fekete hajú fiatalembert éjfél körül ragadták meg a tüntetőkre lecsapó rendőrök, és cipelték be egy rendőrségi járműbe.
– Sok belorusz és külföldi újságírót elfogtak így. A különleges alakulat emberei a bűnözők szállítására használt buszokba dobtak bennünket, ahol a földre tepertek, és verni kezdtek. Akkor hagyták abba az ütlegelést, amikor közöltem, hogy újságíró vagyok – mondta lapunknak a tut.by ellenzéki internetes oldal munkatársa. – De előtte gúnyolódtak velünk, és azzal fenyegettek, hogy újabb Kurapatyvérengzést rendeznek – mondta Laskevics. (Kurapaty egy erdő Minszk határában, ahol 1937 és 1941 között a szovjet titkosrendőrség, az NKDV végezte ki ellenségeit. Becslések szerint az áldozatok száma 100 és 250 ezer között volt.)
– Körülbelül fél órát voltunk a rendőrségi buszban, utána bevittek minket a rendőrségre. Engem és a kollégámat négy óra múlva engedtek ki, de csak azért, mert az újságíró-társadalom felemelte a szavát, és mert a szerkesztőségünknek korrekt a kapcsolata a rendőrség sajtóreferensével. Ám nem volt mindenki ilyen szerencsés, több mint tíz újságírót még mindig fogva tartanak. Az ő meghallgatásuk ma kezdődött – mesélte az újságíró.
A letartóztazások a tüntetés utáni reggelen is folytatódtak. A The New York Times szerint hétfő délelőtt számos ellenzéki vezetőt és támogatóit fogta el a rendőrség. A belorusz ellenzéki sajtó szerint a titkosrendőrség, a KGB letartóztatta Natalia Radinát, a Charter ’97 ellenzéki internetes oldal szerkesztőjét is. (Az ismert kiadvány alapítóját, Oleg Bebenyint idén szeptemberben holtan találták otthonában.)
Mindeközben a választási bizottság hivatalosan is bejelentette, hogy Lukasenka a szavazatok közel nyolcvan százalékával nyerte meg a választásokat. A Reuters jelentése szerint egy ellenzéki vezető a tüntetésen azt közölte: független exit poll jelentések szerint Lukasenka a választásokon a szavazatok 36 százalékát szerezte meg, a második helyen pedig Nyeklajev áll 18 százalékkal.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfi gyelői szerint a szavazatszámlálás folyamata nem volt megfelelő, a tüntetésre adott rendőrségi válasz pedig túlzottan kemény volt.
– Ez a választás nem nyújtotta azt az új kezdetet az országnak, amelyre szüksége volt – mondta sajtótájékoztatóján Tony Lloyd, a megfigyelők vezetője.