Búcsúzik a Kennedy-klán
Talán csak az amerikai politika legavatottabb ismerői rakták össze fejben az elmúlt hetek látszólag jelentéktelen két hírét: januártól David Cicciline lesz a kis Rhode Island állam egyik kongresszusi képviselője, egy bizonyos Richard Bloom pedig a kaliforniai Santa Monica polgármestere. Pedig e fejleményekre akár egy könyv utolsó fejezetét is lehetne építeni, amelynek a címe az volna: A Kennedy-klán tündéklése és bukása.
Patrick Kennedy 43 éves kongresszusi képviselő, a jelenlegi „béna kacsa” törvényhozás távozó tagja búcsújával 63 éve most először fordult majd elő, hogy Amerika vezető és a Demokrata Pártot erősítő politikai dinasztiája nem lesz jelen az országos politikában. – Ez a család valamikor az elnöki tiszttel, valamint két szenátori székkel rendelkezett. Elég drámai bukás ez, a liberalizmus hanyatlásának jelképe – nyilatkozta Darrell West, a Brookings Intézet kutatója a The New York Timesnak. Ross Baker, a Rutgers Egyetem professzora úgy véli: nem mintha a Kennedyk nélkül nem maradna fent az USA politikai rendszere, de volt valami megnyugtató az eddigi folytonosságban.
John F. Kennedy, az USA legendás későbbi elnöke 1947-ben, még harmincéves kora előtt jutott fel a Capitoliumra Massachusetts egyik képviselőjeként. Majd az új-angliai állam szenátora lett, csakúgy, mint két fi vére (a hozzá hasonlóan meggyilkolt) Robert („Bobby”), illetve Edward („Ted”) Kennedy New Yorkban, valamint ugyancsak Massachusettsben.
Edward fiáról, a betegségekkel, életvezetési gondokkal küszködő Patrickról azt tartják: sosem tudott kilépni apja – és végső soron a fölé tornyosuló – történelmi dinasztia árnyékából. Ismerői a szenátor tavalyi halálának tudják be, hogy nem is indult újabb mandátumért az idei választásokon. Egy ideig szó volt róla, hogy Caroline Bouvier Ken nedy, „JFK” lánya indulna Hillary Clinton – a külügyminiszterségével megüresedett – szenátori helyéért, de végül személyes okokra hivatkozva visszalépett.
Ehhez a családtörténethez képest – amely azzal indult, hogy a „nagy fivérek” apja, Joseph Kennedy a New Deal idején a szövetségi tőzsdefelügyelet első elnöke, a második világháború alatt pedig az USA londoni nagykövete volt – igazán méltatlan Santa Monica önkormányzati képviselőjeként az egyik legutolsónak lenni a sorban. Bobby Shriver, a fivérek unokaöccse eddig legalább a kaliforniai város (igaz, jobbára névleges) polgármestere volt. Húga, Maria pedig még két hétig kormányzófeleség Kaliforniában, Arnold Schwarzenegger nejeként.