RMDSZ-elnök fideszes támogatással?
Borbély László nem indul az RMDSZ elnöki tisztségéért. A szövetség ügyvezető alelnöke erről pénteken nyilatkozott, egy héttel azután, hogy Markó Béla elnök bejelentette: nem indul újabb mandátumért. Borbély környezetvédelmi miniszteri teendői miatt nem vehetett részt a Szövetségi Képviselők Tanácsának ülésén, amelyen Markó bejelentése elhangzott. Most úgy fogalmazott az RFI román adásának: Kelemen Hunort jó választásnak tartja, valószínűleg közösen fognak csapatot alkotni.
Közben bizonyossá vált Eckstein-Kovács Péter indulása. A Kolozs megyei szervezet 53 küldöttje közül 42 támogatta a volt szenátor és államfői tanácsos jelöltségét, míg Kelemen Hunor megszerezte a Szilágy és a Hargita megyei szervezetek támogatását.
Körvonalazódik egy harmadik jelöltség is. Olosz Gergely kovásznai képviselő egyelőre tartózkodik a határozott kijelentésektől saját indulását illetően, viszont egyre gyakrabban foglal állást a leköszönő elnök irányvonalával szemben, amelyet Kelemen is folytatna. Nyilatkozataiban a magyarországi pártoktól való egyenlő távolságtartást bírálja. – Nem tudok, és az erdélyi magyarság sem tud egyenlő távolságra lenni a nemzetet eláruló Gyurcsány Ferenctől vagy a nemzetet egyesítő Orbán Viktortól – nyilatkozta a Transindex hírportálnak Olosz, aki források szerint heti rendszerességgel konzultál a Fidesz vezetőivel.
Bakk Miklós, a Tőkés László vezette Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) teoretikusaként ismert politológus nem tartja kizártnak, hogy az új „székely arcvonalnak” saját jelöltje lesz. Internetes naplójában azt írja: ha „az Antal Árpád– Tamás Sándor–Borboly Csaba által képviselt laza szövetségnek” nem lesz saját jelöltje, a „székelyföldi arcvonal” döntő szerepet játszik majd Kelemen Hunor megválasztásában. Tőkés december 15-i közleményében dicsérőleg említi Antal Árpádot, szembeállítva Markó Bélával: a „demokratikus politikai pluralizmus” hívét a „kommunista pártegység reminiszcenciájával”.
Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt elnöke úgy látja, hogy a Kovászna megyei RMDSZ „fogja meghasítani az RMDSZ-t, belül vagy Tőkésék irányába”. Az EMNT vezetői nem rejtik véka alá, hogy a megalapítandó Erdélyi Magyar Néppárt „gyűjtőpárt” kíván lenni, abban az értelemben, hogy tagokat von el a két magyar alakulattól, az RDMSZ-től és az MPP-től.