Lukasenko túlgyőzte magát
A hivatalos belarusz hírügynökség már vasárnap délután bejelentette, hogy addigra fegyelmezetten leszavazott a jogosultak 75,8 százaléka, 5,37 millió állampolgár. Ugyancsak a hivatalos honlapon közölték, hogy Alekszandr Lukasenko máris zsebében tudhatja a szavazatok 72,3 százalékát.
A megfigyelők és a hivatalos szervek is egyetértettek abban, hogy a szavazás nyugodtan folyt le, de a szavazatszámlálás hitelességét illetően véleménykülönbségek vannak. Már csak azért is, mert az ellenzék gyakorlatilag hiányzik a szavazatszámlálásnál. A választók egynegyede előre szavazott, az ő voksukat pedig csak a rendőrség vigyázta. A rendőrség egyébként is aktív a választási folyamatban: ellenzéki források szerint az előző napokban begyűjtötték az ellenzéki Ifjúsági Front számos aktivistáját.
Amikor Lukasenko leadta szavazatát, az eseményről tudósító száz újságírót biztosította, hogy Minszk főterén „nem lesz senki sem”. Előzőleg azt is elmondta a sajtónak, hogy ellenfelei legfeljebb 150 ezer szavazatot kaphatnak. Az ellenzék kemény magja – közölte – négyszáz fő, és a térre legfeljebb kétszer annyian mennének ki.
Azt, hogy az államfő bírja a lakosság nagy részének bizalmát, nem vitatják az ellenzéki jelöltek sem. A valódi arányok azonban szerintük nem felelnek meg a hivatalos közlésnek. Lukasenko előszeretettel nevezi ellenzékét megvásárolható árulóknak és diverzánsok bandájának. Legutóbbi sajtóértekezletén már nem a Nyugatot, hanem orosz köröket vádolt azzal, hogy politikai ellenfeleit pénzelik. Ezzel együtt azt mondta, hogy a választás után a kapcsolat Oroszországgal kiváló lesz, az Egyesült Államokkal pedig legalább jó. Az EU-val a viszony minősége – állította –egyedül az unión múlik.
A fehéroroszországi események elemzői szerint Lukasenko és közepesen felvilágosult abszolutizmusa a demokrácia intézményeinek imitálása. Vannak választások, pártok, a nyugatihoz hasonló intézmények. Ellenőrzésről nem lehet szó, minden egyszínű politikai centrum, amelyet egyetlen túlfejlett személyiség ural. A szovjet rendszert egy joviális, néha dühöngő figura váltotta fel, akit a nép Batyka, azaz Papa néven emleget. Az engedelmességért cserébe szerény, ám biztos megélhetést (havi 500 dollár körüli átlagfizetés), közbiztonságot remélhetnek.
A rezsim nagy gondot fordít a népesség ideológiai felügyeletére. Mivel Lukasenko már tizenhat éve van hatalmon, az ez idő alatt felnőtt új nemzedék is lojálisan követi őt.
Az elitnek persze jobb dolga van. A WikiLeaks szerint amerikai diplomaták azt jelentették, hogy az ország leggazdagabb embere a Batyka, és az utána következő ötven legtehetősebb fehérorosz oligarcha is a vele fenntartott jó viszonynak köszönheti gazdagságát.