Felére nyesik a gyest Romániában
A legtöbben babakocsival érkeztek. – Tudom, hogy engem már nem érint, elvből vagyok itt –szól közbe egy másik anyuka, utalva arra, hogy a jogszabály csak a január elseje utáni szülésekre vonatkozik.
A kormányzó RMDSZ és a kormányt támogató kisebbségi képviselők tiltakozását lesöpörve az asztalról még a múlt héten határozott a bukaresti kabinet arról, hogy az anyák/apák dönthetnek: vagy visszatérnek egy évvel a gyermek megszületése után dolgozni, vagy két éven át kisebb összegű juttatásban részesülnek. A román kormány először még ennél is szigorúbb jogszabályban gondolkodott: sürgősségi rendelettel két évről egyre csökkentette volna a gyes időtartamát. A döntést maga a miniszterelnök jelentette be. Sajtótájékoztatóján Emil Boc elmondta, hogy a juttatás továbbra is az anya – esetenként az apa – utolsó 12 havi nettó bérének a 75 százaléka lesz, legkevesebb 600, legtöbb 3400 lej (38–215 ezer forint). A szülő a gyermek születése utáni második évben is otthon maradhat, de fizetés nélküli szabadságon – állt az első változatban. Ha visszatér a munkahelyére, a második év végéig havonta 500 lejes állami támogatásban részesül. A kormány ugyanakkor átfogó programot indít, amely egyrészt bölcsődék építését – legkevesebb 200-at 2012-ig –, másrészt a bébiszitterek tevékenységét szabályozó törvények megalkotását jelenti.
A döntés óriási felháborodást váltott ki. A sajtó és a kormányzó partnerek nyomására a miniszterelnök pártja végül beadta a derekát, a rendeletet kiegészítették. Eszerint továbbra is lehet két évre gyesre menni, de ez esetben a juttatás felső határa 1200 lej (76,5 ezer forint). A szülőknek választaniuk kell. – Megint csak a középosztály jár rosszul – kesereg a második gyermekét jövőre váró Mihaela Raduta. Hozzáteszi: férjével nagyon komoly számítások után vállalták a második gyereket. – Ezzel minden felborul – teszi hozzá. A munkaügyi minisztérium adatai szerint a családok elsöprő hányada, 86 százaléka a gyes idején 1200 lej alatti juttatásban részesül, ebből 57 százalék a 600 lejes minimumot kapja.
Ugyancsak tiltakozás övezi, de a kormány nem változtat rajta: januártól 5,5 százalékos egészségbiztosítási járulékot kell fizetniük a 740 lejnél (47 ezer forint) nagyobb juttatásban részesülő nyugdíjasoknak. Eddig a járulékfizetési kötelezettség csak azokat terhelte, akiknek nyugdíja meghaladta az 1000 lejt (64 ezer forintot).