Meghalt Richard Holbrooke
Egyszerűen szólva az amerikai külpolitika óriása – mondta Barack Obama. Az elnök hétfő este (a sors különös fintoraként) éppen aznap köszöntötte a külügyminisztérium munkatársait karácsony és újév alkalmából, hogy 69 évesen meghalt Richard Holbrooke. Az USA egyik nemzetközileg is legismertebb és legtekintélyesebb diplomatája pénteken lett rosszul Hillary Clinton külügyminiszterrel tárgyalva, majd főütőér-szakadása miatt szívműtétet hajtottak végre rajta egy washingtoni kórházban.
A „Buldózer” ragadványnéven is ismert, Nobel-békedíjra jelölt Holbrooke híres volt szókimondó stílusáról, arról, hogy mindig kész volt csínbe menni, vállalni a konfliktust az amerikai államigazgatáson belül is. A jó ügy érdekében nem viszolygott diktátorokkal parolázni sem; Szlobodan Milosevics volt szerb-jugoszláv elnökkel állítólag körtepálinkázott is.
– Ha meg lehet előzni még életben lévők halálát, akkor ezzel nem gyalázzuk meg a már megöltek emlékét. Nem kérek bocsánatot, amiért Milosevicscsel és még rosszabb alakokkal is tárgyaltam, feltéve, hogy szem előtt tartjuk: mit is akarunk – fogalmazott.
A Demokrata Párthoz kötődő Holbrooke mostanáig az Obama-adminisztráció Afganisztán–Pakisztán-stratégiájáért felelős különmegbízottja volt, de betöltötte az USA bonni, valamint ENSZ-nagyköveti posztját, és oroszlánrésze volt a boszniai háborút lezáró, 1995-ös daytoni békemegállapodásban. Befektetési bankárként is dolgozott, Jimmy Carter elnök idején pedig a mindenkori legfiatalabbként, 36 évesen kapta a (Kelet-Ázsiáért felelős) külügyi államtitkári kinevezést.
Jelentőségét jól példázza, hogy a hét végén Obama felhívta Holbrooke budapesti születésű feleségét, Kati Marton újságírónőt. Ugyanígy tett Hamid Karzai afgán és Aszif Ali Zardari pakisztáni államfő is – mielőbbi felépülést kívánva férjének.
Számos ország vezető politikusai – köztük William Hague brit, Michele Alliot-Marie francia és Carl Bildt svéd külügyminiszter – emlékeztek meg kedden Richard Holbrooke-ról.
Hashim Thaci koszovói miniszterelnök Obama elnökhöz küldött soraiban azt írta, hogy az amerikai diplomata halálával Pristina „egy barátot, a Koszovói Köztársaság érdekeit védő hangot” veszített. A magyar Külügyminisztérium vezetése is részvétét nyilvánította. (MTI)