Kis ország, kis győzelem
A miniszterelnök megőrizte székét, ám kérdés, kivel fogja biztosítani a 120 fős parlamentben a kormánytöbbséget, miután a második helyen befutott Koszovói Demokratikus Liga (LDK) – a szavazatok 25 százalékával – várhatóan ellenzékben marad. Az alig három éve kikiáltott köztársaság első parlamenti választására azért került idő előtt sor, mert az LDK-t novemberig vezető Fatmir Sejdiu lemondott államfői posztjáról, majd pártját kivonta a PDK-val 2007 óta fenntartott koalícióból.
A voksok 16 százalékával bejutott a parlamentbe a Vetevendosje (Önrendelkezés) pártja is, amely nyíltan kiáll az Albániával való egyesülés mellett – amit az ország jelenlegi alkotmánya tilt. Az exit poll szerint negyedik a Ramush Haradinaj volt kormányfő, ám jelenleg a hágai bíróság előtt védekező egykori gerillavezető által irányított Szövetség Koszovó Jövőéjért (AAK), amely kínálkozhat esetleg partnernek a kormányalakításhoz.
Az 50 ezer szerb által lakott, gyakorlatilag Belgrád irányítása alatt élő Észak-Koszovó lényegében nem vett részt a választáson, ám az 1,8 milliós ország más részein élő 70 ezer fős szerb kisebbség 20 százaléka leadta voksát. (A 29 versengő pártból nyolc szerb, számukra 10 mandátum biztosított.)
A pristinai iskola folyosóján hosszan kígyózik a szavazók sora. – Inkább visszajövök később, dolgoznom kell – fordul sarkon Krenare. A huszonéves hölgy egyelőre még csak abban biztos, hogy az egyik új pártra fog szavazni. – A Vetevendosje (Önrendelkezés) tetterős párt, fellépnek a vezető pártokban lévő korrupció ellen, ez tetszik, viszont az nem, hogy Albániával akarnak egyesülni – mondja a nemzetközi szervezetnél dolgozó Krenare.
Van, azonban, akit épp Nagy-Albánia ígérete terel a Vetevendosje felé. – Egy nép vagyunk, egyesülünk, és csatoljuk majd a macedón részeket is – jelenti ki magabiztosan a 28 éves logisztikai menedzser Naim.
A munkalehetőség az, ami hiánycikk az 1,8 milliós köztársaságban. A munkanélküliség 45 százalék körüli, sokak megélhetését a külföldön dolgozó rokonok hazautalásai adják – ez az ötmilliárd dolláros GDP ötödét is kiteheti.
Az állami beruházások nemzetközi forrásokból folynak, amelyek körül sokan a jelenlegi elit korrupciós ügyleteit sejtik, egyformán vádolva ezzel a Hashim Thaci kormányfő vezette PDK-t, és a korábbi kormánykoalíciót felmondó, november óta a pristinai polgármester, Isa Mustafa által vezetett LDK-t.
Sok szavazó szerint a vezető pártok alaptalanul tartják magukat a független Koszovó megteremtőinek. – Egyrészt, ez nemzetközi támogatás nélkül nem jött volna létre, másrészt, az embereknek ez már kevés – vélte a liberális–demokrata FER egyik szavazója. A gazdasági minisztériumban dolgozó 35 éves Buremi szerint azonban a Vetevendosje előretörése veszélyes, ahogyan a szerbek lakta Észak-Koszovó elkülönülése is. – Ha elkezdenek etnikai határokat húzogatni, akkor mi meg követelni kezdjük az albánok lakta Presevo-völgyet Szerbiától. Pandora szelencéjét nem szabad kinyitni – figyelmeztet.
Nyilas Gergely és Kurucz Árpád kiküldött munkatársaink jelentik Pristinából