Hackerek a svéd kormányhonlapon

Nem csitul a háború a kibertérben: újabb és újabb támadások érik azon országok és kormányzati szervek internetes oldalait, amelyek a WikiLeaks-alapító Julian Assange ellen szövetkeztek.

Moszkva magyarázatot kér a NATO-tól annak kapcsán, hogy a WikiLeaks-hírportál kiszivárogtatása szerint az atlanti szövetség terveket készített a balti országok megvédésére, egy esetleges orosz támadással szemben. ErrőlSzergej Lavrov orosz külügyminiszter nyilatkozott csütörtökön Moszkvában újságíróknak. A tárcavezető értetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a NATO egyrészt partneri viszony kialakítására törekszik Oroszországgal, másrészt a háta mögött arra az elhatározásra jut, hogy meg kell magát védenie vele szemben. Lavrov feltette a kérdést: vajon mikor őszinte a NATO?

Sajátos a soros kiszivárogtatásokban a bécsi nagykövetségi táviratokból készített Spiegelösszeállítás. Eszerint az amerikai diplomaták úgy látták, hogy az osztrák politika kevéssé érdeklődik a nemzetközi kérdések iránt, sőt egyre erősebben elszigetelődéspárti. Az amerikai nagykövetség szerint az osztrák semlegesség szabad értelmezése oda vezethet, hogy tekintélyes osztrák cégek – leggyakrabban a konzervatív-keresztény körökkel kapcsolatban álló Raiffeisen Bankot említik – az USA ellenfeleivel, például Iránnal üzletelnek. Az ameri kaiak értékelése szerint legalább kétszáz gyanús ügylet volt köthető a bankhoz, így olyanok, amelyek bűnözői csoportokkal kapcsolatos postafiók cégekkel zajlottak.

Ezzel egy időben hackertámadás érte csütörtökön a svéd kormány weboldalát – jelentette az Aftonbladet című svéd napilap. Tovább bővült tehát azoknak az informatikai támadásoknak a sora, amelyeket feltehetően az amerikai katonai és kormányzati dokumentumokat kiszivárogtató WikiLeaks-honlap hívei hajtottak végre az elmúlt napokban, a WikiLeaks elleni hatósági fellépés megtorlásául. Az Aftonbladet beszámolója szerint a svéd kormány weboldala (www.regeringen.se) csütörtökre virradó éjjel vált elérhetetlenné néhány órára.

Mari Ternbo kormányszóvivő a francia hírügynökségnek azt mondta: nem áll módjában megerősíteni, hogy valóban kibertámadás érte volna az oldalt. Hozzátette ugyanakkor, hogy biztonsági kérdéseket nem kommentál.

Egy magát Anonymousként (Névtelenként) emlegető számítógépes „kalózcsoport” emellett összehangolt támadást indított azok ellen az internetes cégek ellen, amelyek letiltották pénzügyi szolgáltatásaikról a WikiLeakst, hogy akadályozzák adománygyűjtését. Célba vették Sarah Palin amerikai ultrakonzervatív politikus honlapját is. Palin azt mondta: Assange-nak „vér tapad a kezéhez”.

Linus Olsson, a Flattr átutalási platform vezetője. Ez az egyetlen forrás, amelyen keresztül utalni lehet a WikiLeaksnek
Linus Olsson, a Flattr átutalási platform vezetője. Ez az egyetlen forrás, amelyen keresztül utalni lehet a WikiLeaksnek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.