Újságírókat féltve bújják a táviratokat
– Két hír: az egyik távirat szerint egy algériai újságíró arról számolt be ottani amerikai diplomatáknak, hogyan manipulálta Abdelaziz Bouteflika államelnök a 2006-os parlamenti választásokat, esetleges utódlását is befolyásolva ezzel. Venezuelában pedig a közkórházak lerobbant állapotáról számolt be egy kolléga. Mennyi munkát adnak önöknek az ilyen ügyek?
– Égnek most itt a telefonok. De ne felejtsük el, hogy a Wiki-Leaks a táviratok kis részét hozta csak nyilvánosságra. Átrágtuk magunkat ezeken, és mintegy tucatnyi esetet találtunk, ahol újságírókat említettek. A legtöbben a nevet kiikszelték. A venezuelai esetben is így történt ugyan, de elég információt tartalmaz az anyag a kollégáról ahhoz, hogy akár azonosítani is lehessen. Az algériai esetben a riportert meg is nevezték. Úgy láttuk, ez veszélybe sodorhatja, ezért értesítettük Mark Stephenst, a WikiLeaks ügyvédjét. Két órán belül kihúzták az újságíró nevét. Ahogy újabb táviratok kerülnek nyilvánosságra, azokat is átolvassuk, figyelve, hogy említik-e riporterek nevét vagy más azonosító információt róluk.
– Vannak olyan érvek, miszerint a közlés a közérdeket szolgálja. „Csüggesztő ugyan ilyen anyagot a hivatalos tiltakozás dacára leközölni, de önhittség lenne azt állítani, hogy az amerikaiaknak nincs joguk tudni róla, mi folyik a nevükben” – érvelt a The New York Times. Mi erről a véleménye?
– A WikiLeaks által nyilvánosságra hozott anyagból a hírmédia az egész világon fontos tudósításokat készített. Mi támogatjuk ezt a jogukat.
– Kit terhel a végső felelősség, ha valaki bajba kerül? A feltételezett kiszivárogtatót, Manning őrvezetőt? A WikiLeakset? Az egyes sajtótermékeket?
– Mi azt a sajtóterméket vagy éppen szervezetet nevezzük meg felelősként, amely felelőtlen módon közli riporterek nevét.
– Képzelje el, hogy Manning őrvezető önhöz juttat el újabb negyedmillió iratot.Mit tenne velük? Feltenné az internetre? Viszszaadná, megsemmisítené, odaadná az FBI-nak? Vagy egy lapnak?
– Erre a kérdésre nem tudok felelni. A sajtószabadságért küzdő szervezet vagyunk, nem pedig a média része. Talán egy médiaetikai intézet meg tudja ezt válaszolni.