Neuralgikus adatvédelem az EU és az USA között

Minimálisan szükséges adatszolgáltatás, korlátozott tárolás és felhasználhatóság, valamint az adatkezelés független felügyelete – ezek szerepelnek az uniós elvárások között az Amerikával kötendő új megállapodásban.

Az adatvédelmi kérdések kényességére – és eltérő megítélésükre az Atlanti-óceán két oldalán – világít rá a Wiki-Leaks-táviratok egyike. Ebben az USA berlini nagykövete a tavalyi Bundestag-választások előtt komoly aggodalmát fejezte ki a német szabad demokraták, az FDP előretörése és esetleges koalíciós szerepvállalása kapcsán. „Az FDP a magánszféra védelméhez fűződő polgárjogok elkötelezett védelmezője. Aggodalmát fejezi ki az USA–EU adatcsere-kezdeményezésekkel szemben. Különösen arra a paragrafusra figyelnek, amely különleges adatvédelmi lépéseket követel meg, amikor a személyes adatok bizonyos kategóriáit (mint pél dául etnikai származást, politikai nézeteket, vallást, szakszervezeti tagságot, nemi irányultságot) adják át egymásnak a jogérvényesítő szervek – jelentette Patrick Murphy. Mint emlékezetes: Guido Westerwelle pártelnök azóta az EU legjelentősebb országának alkancellárja és külügyminisztere lett.

A kérdéskör a német belpolitikán messze túl is aktuális: szerdán, e sorok írásakor kezdődött Washingtonban az EU és az USA bel- és igazságügy-minisztereinek kétévente esedékes egyeztetése. Ennek magyar vonatkozású érdekessége, hogy a pár hét múlva debütáló EU-elnökség okán részt vesz rajta Pintér Sándor belügy-, valamint Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügy-miniszter – közölte lapunkkal az EU washingtoni képviselete. A két amerikai partner az Obama-kormányból Eric Holder és Janet Napolitano miniszterek.

A légiutas- és bankadatok átadását az Egyesült Államok a szeptember 11-e utáni terrorelhárítás részeként szorgalmazza. Az Európai Parlament, amelynek vétójoga van e kérdésekben, korábban keresztülhúzta a számításait. Az uniós igazságügyi tanácsban a múlt héten elfogadott tárgyalási mandátum – amellyel az EU képviselői ideérkeztek –olyan új megállapodást sürget az utasadatokról, amely azokat a minimálisan szükségesre szorítja, korlátozza a tárolásukat és a felhasználási körüket, valamint független felügyeletet követel meg. Az EU képviselői felhoznak majd olyan régi sérelmeket is, mint hogy négy uniós tagállam – Bulgária, Ciprus, Lengyelország és Románia – állampolgárainak továbbra is turistavízumot kell váltaniuk az USA-ba. A vízummentességet élvezők – mint a magyarok – pedig úgy fizetik be a 14 dolláros beutazási díjat, hogy az amerikaiaknak eközben hitelkártyaadatokra lehet rálátásuk.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.