Sárga süti az irániak genfi asztalán

„Konstruktív és több témát érintő” tárgyalásokról számolt be a BBC-nek egy neve elhallgatását kérő diplomata az úgynevezett „hatok” és Irán között hétfőn Genfben megkezdődött tárgyalásokról. Szaid Dzsalili, az iráni küldöttség vezetője többórás megbeszélést folytatott Catherine Ashtonnal, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével, aki az ENSZ BT öt állandó tagja – az USA, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország és Kína –, valamint Németország képviselői és az irániak között közvetít.

A tárgyalások feszült hangulatban kezdődtek: a felek elismerték, hogy mindkét oldalon hiányzik a bizalom. Irán vitatott atomprogramjáról 14 hónapja szakadtak meg a tárgyalások. Elvileg akkor abban egyeztek meg a felek, hogy Irán alacsony dúsítottságú uránkészletének egy részét Oroszország dúsítaná tovább,melyből Franciaországban atomreaktorok működtetéséhez szükséges fűtőanyagrudakat gyártana. Később Irán visszalépett ettől, és Törökországgal, illetve Brazíliával egyezett meg hasonló tartalmú lehetőségről, ám ez nem oszlatta el azon nyugati aggályokat, melyek szerint a perzsa állam célja atombomba létrehozása. Olyannyira nem, hogy a nyáron az ENSZ BT immáron a negyedik szankciócsomaggal büntette az iszlám köztársaságot.

Az iráni küldöttség azonban nem a szankciók hatása miatt kényszerült tárgyalóasztalhoz ülni – legalábbis a hivatalos álláspont szerint. Ali Akbar Szalehi, az iráni atomenergia-ügynökség vezetője egy interjúban – önbizalommal vegyes iróniával – úgy fogalmazott: Teherán azért ment bele a tárgyalásokba, hogy így méltóságteljes megoldást találhassanak a patthelyzetre az Iránra eddig nyomást gyakorló országok. – A genfi tárgyalások mások, nem Irán érdekeit szolgálják – tette hozzá. Az iráni magabiztosságot támasztja alá az a vasárnapi bejelentés, mely szerint Irán első ízben állított elő olyan koncentrációjú nyersuránt (angol megfelelőjével élve: yellowcake-et, azaz sárga sütit), amely alapul szolgálhat a dúsított urán gyártásához.

A hatok jó előre igyekeztek lehűteni a várakozásokat. Bennfenntesek szerint a legnagyobb eredmény az lehet, ha a felek megegyzenek a párbeszéd folytatásában. Irán több témát is az asztalon szeretne tartani: ilyenek Afganisztán, a terrorizmus, és a kábítószer-kereskedelem.

Catherine Ashton és Szaid Dzsalili a genfi tárgyalások kezdetén. Már az is eredmény lehet, ha megegyeznek a párbeszéd fenntartásáról
Catherine Ashton és Szaid Dzsalili a genfi tárgyalások kezdetén. M á r a z i s e r e d m é n y l e h e t , h a megegyeznek a párbeszéd fenntartásáról
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.