Irán: az óra újraindul!

Egy év után Teherán újratárgyal a nagyhatalmakkal. Míg az amerikai külügyminiszter békés hangot ütött meg, a perzsa állam bejelentette: most először dúsított urán előállítására alkalmas nyersuránra tett szert.

„Időzített bombával” készült Irán a nemzetközi közösséggel folytatott tárgyalásokra – mégpedig a szavak szintjén. Ali Akbar Szálehi, a perzsa ország atomprogramjának vezetője vasárnap jelentette be: országa –most először – olyan koncentrációjú nyersuránt termelt ki, amely a dúsított urán gyártásának alapanyaga. Azt mondta: az egyik déli bányából származó nyersanyag, amelyet eddig külföldről szereztek be, megérkezett az isfaháni nukleáris létesítménybe, ahol a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség(NAÜ) felügyelete alatt kezdődik meg a feldolgozása. A bejelentést Irán továbbra is polgári célúnak beállított programja részeként tálalta, ám a globális kétségeket ez nem oszlatja el. Technikailag az a fő kérdés: fegyverszintűre dúsítják-e az uránt.

Az ún. P5+1 formáció (az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, valamint Németország), illetve Teherán képviselői között egy év után indulnak újra a tárgyalások Genfben. Helyszíni beszámolók szerint ManusehrMottaki iráni külügyminiszter a hétvégi, bahreini nemzetközi biztonságpolitikai konferencián szabályos fogócskát játszott Hillary Clintonnal, kétszer is kitérve az amerikai külügyminiszter közeledése elől, hogy szóba elegyedjenek. Ez arra utal: nem volt felhatalmazása ilyen találkozóra.

Miután a WikiLeaks-botrány részeként megerősítést nyert, hogy a térségben nemcsak Izrael, hanem az arab öbölállamok is aggódnak az atomprogram miatt, Mottaki kénytelen volt megerősíteni: országa soha nem támadna muzulmán szomszédaira. Háled bin Ahmed al-Kalifa sejk, bahreini külügyminiszter kijelentette: „az atombomba jelenlétét nem fogadjuk el soha ebben a régióban”.

Mottaki ugyanakkor a konferencián tett felszólalásában bagatellizálta az országával szembeni nemzetközi szankciók jelentőségét, és feltűnően kemény hangot ütött meg. Ez ellentétben állt Clintonéval: ő finomított retorikáján. – Az önök szuverenitására és érdekeire való tekintettel teszünk ajánlatot – mondta a washingtoni diplomácia irányítója, lényegében azt üzenve az irániaknak: „dúsíthatnak uránt egy, a jövőben meghatározandó időponttól kezdve, amint bizonyítják, hogy ezt felelősségteljes módon, nemzetközi kötelezettségeikkel összhangban tudják tenni.”

Globális fűtőanyagbank jön létre az ENSZ égisze alatt; ez egyelőre 157 millió dollárból gazdálkodhat – szavazta meg a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség tanácsa. Az intézménynek konkrét helyszíne nincsen még. A békés, polgári célú atomprogramon dolgozó országok a bankhoz fordulhatnak, ha fűtőanyagra van szükségük, eloszlatva a kétségeket, hogy valójában fegyverkeznek-e. A bank létrejöttében oroszlánszerepe van Warren Buffett amerikai befektetőnek, a világ harmadik leggazdagabb – és gyakran jótékonykodó – emberének, aki 50 millió dollárt ajánlott fel rá, már évekkel ezelőtt. – Még soha nem éreztem magam ilyen jól 50 millió elköltése után – nyilatkozta most Buffett, egy biztonságosabb világba való befektetésnek nevezve adományát. (Washingtoni tudósítónktól)

Ali Akbar Szálehi, az iráni atomprogram vezetője Isfahánban bejelenti, hogy hazai forrásból nagy koncentrációjú uránra tettek szert
Ali Akbar Szálehi, az iráni atomprogram vezetője Isfahánban bejelenti, hogy hazai forrásból nagy koncentrációjú uránra tettek szert
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.