A schengeni belépő nem múlhat a romaügyeken
A bolgár diplomácia 38 éves irányítója emlékeztetett, hogy az energiabiztonság kiemelt jelentőséget kap a magyar elnökség időszakában. A korábbi európai parlamenti képviselő és volt védelmi miniszter szerint ez egyaránt érvényes a források és a szállítási útvonalak diverzifikálására és biztonságára. (Bulgária is tárgyal az oroszokkal a Déli áramlathoz való csatlakozás ügyében, függőben van a Burgasz–Alexandropulosz-kőolajvezeték kérdése is. Egy másik magyar–bolgár hasonlóság az atomerőművek fejlesztésében való orosz részvétel kérdése.) A külügyminiszter szerint sok minden eldőlhet a magyar elnökség idejére tervezett EU-s energiacsúcson.
Mladenov közös magyar–bolgár prioritásnak mondta a nyugat-balkáni ügyek alakulását. Szerinte Bulgáriának érdeke a Horvátországgal folyó tárgyalások lezárása és segítségnyújtás, hogy Szerbia javítsa kapcsolatát Koszovóval. Koszovó esetében a bolgárok fontosnak tartják, hogy a függetlenségét 2008 februárjában kikiáltott volt szerbiai tartomány valamilyen útirányt kapjon, amivel elérheti a vízummentességet az EU országaiba.
– A romakérdés szintén fontos közös prioritás – mondta Mladenov. Bolgár álláspont szerint a roma problémák elsősorban a szociális-gazdasági elmaradottságra vezethetők vissza. Az oktatás, az egészségügy, a lakhelyteremtés terén pedig közös európai fellépés szükséges. Megemlítette a gazdasági perspektívateremtést is, hozzátéve, hogy ez nem csak a bulgáriai romákra vonatkozik.
A sajátos bolgár ügyek közé tartozik az ország csatlakozása (Romániával együtt) a Schengen-övezetbe.Az utóbbi időben főleg Franciaország és Hollandia lép fel azért, hogy halasszák el a két balkáni állam beengedését a térségbe. Párizsban és Hágában számos kifogást emelnek, nem utolsósorban a határok ellenőrzésének hatékonyságát kérdőjelezik meg. Érezhetően felerősödött az ellenállás az idei franciaországi romakitoloncolások után. Mladenov viszont azt emeli ki, Szófia teljesítette a követelményeket, készen áll a 2011. márciusi technikai felülvizsgálatra, s arra, hogy a jövő év közepén Bulgária területe is része legyen a „Schengen-landnak”. Mint mondta, fontos számukra a tagság, hiszen azzal, hogy az unió külső határai Bulgária határai lesznek, növekszik a biztonságuk is. Ugyanakkor a bolgár felkészültségről reális felmérést várnak el összes uniós partnerüktől.
A WikiLeaks által nyilvánosságra hozott amerikai követségi táviratok Bulgáriát is érintik, a sürgönyök egyike például azt fejtegette, hogy Bulgáriában a szervezett bűnözés befolyása óriási. Elemezték az orosz befolyást – benne a maffiacsoportok jelenlétét is. Mladenov a megjelentetést törvénytelennek, felháborítónak nevezte, szerinte az akció célja Európa és az USA közötti viszony megrontása. –Politikánkat nem alapozhatjuk ilyen szövegekre! – jelentette ki, hozzátéve: a kiszivárogtatás felveti az információs rendszerek minőségének kérdését.