Putyin „néha nem jár be dolgozni”

Oroszországnak volt a legkellemetlenebb a WikiLeaks-kiszivárogtatások negyedik napja. Tegnap tette közzé az amerikai The New York Times és a brit The Guardian is azoknak az iratoknak a részletes elemzését, amelyek a moszkvai amerikai nagykövetségen keletkeztek.

A dokumentumok az országot korrupt maffiaállamként írják le. A diplomaták sötét képet festenek: erősen centralizált, olykor brutális és cinikus államként ábrázolják Vlagyimir Putyin Oroszországát.

– Nem katasztrófa – reagált maga az orosz miniszterelnök a WikiLeaks-iratokra a CNN Larry King Live című műsorában. Putyin a több mint egyórás interjúban kifejtette: elképzelhetőnek tartja, hogy valakik szándékosan hamis dokumentumokat tesznek közzé, homályos politikai okokból. A műsor felvételének idején azonban még nem volt nyilvános például az a 2009-ben íródott jelentés, melyben az amerikai diplomata azt írja: az orosz miniszterelnök gyakran nem megy be az irodájába dolgozni, „kimerült” és „elszigetelt” olyannyira, hogy „otthonról dolgozik”. A dokumentumot jegyző nagykövet, John R. Beyrle szerint ez nem a miniszterelnök gyengeségét jelezte, hanem azt, hogy a gazdasági válságban leszűkült a mozgástere: ő rendelkezett az orosz vagyon felett, a zuhanó nyersanyagárak közepette azonban egyre kevesebb „szétosztanivalója” maradt. E források csökkenése miatt „egyre nehezebb volt működő kompromisszumokat kötnie a Kreml elitjén belül.”

A New York Times az iratokat elemezve megjegyzi: a Moszkvában dolgozó amerikai diplomatáknak nagyon kevés közvetlen információforrása van a Kremlben. Értesüléseiket nyugati kollégáktól és üzletemberektől vagy ismert orosz újságíróktól szerzik. – Az iratok betekintést nyújtanak az amerikai befolyás korlátozottságára Oroszországban és a diplomáciai források egyértelmű hiányára – fogalmaz a lap.

A politika és a maffia kapcsolatának összefonódásáról ír egy másik, a The Guardian által elemzett dokumentum. A kijevi amerikai nagykövet, William Taylor titkos feljegyzése egy 2008-as találkozót idéz fel Dmitrij Firtas ukrán üzletemberrel. A RosUkrEnergo gázcég társtulajdonosa (és az Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft., az EMFESZ egykori tulajdonosa) elmondta: már vállalkozása indításához is Szemjon Mogiljevicsnek az engedélye kellett. A kilencvenes évek elején Magyarországon tartózkodó, hazánkban csak „Szeva bácsiként” ismert, több országban körözött orosz üzletember áll a RosUkrEnergo mögött is, mondta Firtas. Taylor megjegyzi: Firtas célja egyértelműen az volt, hogy javítsa a róla kialakult képet az amerikaiak szemében.

Folytatódtak a támadások Silvio Berlusconi ellen is: több, tegnap nyilvánosságra hozott dokumentum szerint az olasz kormányfő szoros kapcsolatot ápol Putyinnal, és gyakran úgy folytatnak telefonbeszélgetéseket, hogy arról a követségeik és külügyminisztériumaik is csak utólag értesülnek. Egy iratban pedig az olvasható: a „bulizó” életmód megviselte az egykor energikus Berlusconi egészségét.

Mindeközben nem szűntek a WikiLeaks elleni támadások sem: szerdán a honlapjuk sokáig nem volt elérhető, ugyanis az Amazon.com internetes áruház levette az információkat a szerveréről, miután Joe Liebermann amerikai szenátor nyomást gyakorolt rájuk, hogy magyarázzák el, milyen kapcsolatban állnak a WikiLeaksszel. (A cég szervertárhelyet is ad bérbe.) Az oknyomozó weblap a hét elején költözött az amerikai szerverekre, miután hackertámadás érte az eredeti helyén. A WikiLeaks most „visszaköltözött” egy régebbi, svédországi szerverére.

Egy német alapítvány a WikiLeaks egyik legfőbb támogatója – írta a Die Welt. A hesseni Wau Holland Stiftung eddig 750 ezer eurót gyűjtött össze, gyakorlatilag ebből finanszírozták a szervezet működését, illetve Julian Assange és munkatársai utazásait és fizetését.

A névadó Herwart „Wau” Holland-Moritz a legnagyobb európai hackertársaság, a Chaos Computer Club alapítója volt. Előadásaiban a szá mítógépes etika, az in formáció, a tudás, illetve az ezzel járó társadalmi felelősség kérdéseit boncolgatta. 2001-es halála után apja és barátja hozták létre az alapítványt, amely honlapján most több felhívás is buzdít a WikiLeaks támogatására.

„Nem katasztrófa” – mondta Putyin a Larry Kingnek adott interjújában a WikiLeaks-iratokról
„Nem katasztrófa” – mondta Putyin a Larry Kingnek adott interjújában a WikiLeaks-iratokról
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.