Szaharai vihar

Egymásra mutogat a marokkói hatóság és a Nyugat-Szahara félhivatalos kormányaként ismert Polisario a múlt heti halálos incidens után.

Valóban ember legyen a talpán, aki az egymásnak homlokegyenest ellentmondó információkból ki tudja hámozni, mi is történt valójában El Aaiúnban, Nyugat-Szahara fővárosában. A Polisario szerint marokkói katonák törtek be a nyugat-szaharaiak sátortáborába, és többtucatnyira tehető az agresszió halálos áldozatainak a száma. Rabat viszont a helyieket teszi felelőssé a történtekért, és videofelvételekkel igyekszik bizonyítani, hogy a tíz halálos áldozatot elszenvedő biztonsági erők voltak a támadás célpontjai. Tény, hogy Madridban tárgyalást kezdett szerdán a spanyol és a marokkói belügyminiszter, s a nyugat-szaharaiak feje fölött igyekszik nyugvópontra segíteni a feszültséget.

Jómagam még a 80-as évek végén jártam az egykori spanyol gyarmaton, jó évtizeddel azután, hogy a marokkói hadsereg 1975 novemberében bevonult Spanyol Szahara északi részére (miután Madrid sorsára hagyta a területet). Nemzetközi újságíró-küldöttségünket maguk a marokkóiak utaztatták a helyszínre, nyilván azzal a céllal, hogy saját szemünkkel is meggyőződjünk róla: a Polisariónak se híre, se hamva a homoksivatagban. Azért a minket kísérő századnyi marokkói katona azt sejtette, hogy nincs minden rendjén, és valóban, csak évekkel később, 1991-ben ért véget a Nyugat-Szahara hovatartozásáért folytatott függetlenségi háború.

De azóta is ENSZ-békefenntartók állomásoznak a térségben, és mint a múlt heti incidens jelzi, megbékélésről máig sem lehet beszélni. A háborúskodásnak pedig a civil lakosság issza meg a levét. Egymillióra becsülik a vihar elől elmenekült szaharaiak számát, s mintegy kétszázezren ma is Tindufban, egy algériai menekülttáborban nyomorognak.

A hidegháború idején még jelentős volt a foszfátban gazdag térség hovatartozásának a sorsa, ma inkább csak az olaj után kutató francia és amerikai cégek érdekeltek Nyugat-Szahara jogi státusának rendezésében. A két főszereplő, Madrid és Rabat ugyanis csak arra ügyel, hogy egyesítse erőit a terrorizmus elleni küzdelemben, s amennyire lehet, gátat szabjon a Marokkóból Spanyolországba irányuló illegális bevándorlásnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.