Dől a portugál dominó?
Portugália nem fog a Nemzetközi Valutaalaphoz fordulni, még akkor sem, ha Írország erre kényszerül, állította a portugál pénzügyminiszter. Fernando Teixeira Santos azért tartotta fontosnak ezt egyértelművé tenni, mert egy előzőleg adott interjúban úgy fogalmazott, „nagy a kockázata annak, hogy Portugália nemzetközi pénzügyi segítségre szorul”. A pénzügyminiszter állította, csupán arra akart ezzel figyelmeztetni, hogy az írországi instabilitás „megfertőzheti” Portugáliát.
A portugál kormány abban bízott, hogy 2011-es költségvetés, melyet nagy nehezen tudott csak elfogadtatni a parlamentben, megnyugtatja a piacokat. Ez növelte az adóterheket, az áfa 21-ről 23-százalékos lett, a közszolgálati alkalmazottak fi zetését csökkentik, a szociális kiadásokat megnyirbálják, a nyugdíjakat befagyasztják, a tervezett nagyszabású befektetéseket pedig jegelik. A cél, az idei 7,3 százalékos hiány 4,6 százalékosra való faragása. A megszorítások következménye várhatóan a munkanélküliség növekedése és gazdasági recesszió lehet, a kormány pedig eddig nem látott tiltakozási hullámra számíthat. Ám a pénzpiacoknak mindez nem volt elég. Habár Portugália helyzete kevésbé súlyos, az írországi krízis miatt a portugál államkötvények kamatai is tovább emelkedtek (amibe még a pénzügyminiszter kijelentése is besegített), megközelítve a 7 százalékot.
A portugálok mindeközben úgy érzik, nekik kell majd saját zsebből fi zetni azért, amit a kormány rosszul költött el. Nem tudják, hol, hogyan, min spórolhatnának még. Nincs karácsonyi vásárlási láz, karácsonyi kirakatokat is alig látni, a karácsonyi városdíszeket is a legtöbb helyen megspórolták.