Az olasz kocka el van vetve
Bye-bye, Berlusconi – búcsúzott a miniszterelnöktől a volt hétszeres kormányfő, a Giulio Andreottihoz közeli Tempi folyóirat. Fli kilépésével azonban nem zárult le a házelnök és a kormányfő április óta tartó vitája. A politikai játszma most kezdődött el. Egy biztos: senki sem tudja, mi lesz – írja az olasz sajtó.
Fini azt ismétli, nem harcolni kíván, túl akar lépni Silvio Berlusconin. A Fli megalakítása, a 2008-ban választást nyert koalícióból való kilépése, a miniszterek visszahívása mind Berlusconi sarokba szorítására irányul. Fini célja, hogy a jobbközép a centrummal bővített koalícióban Berlusconi személye és főleg választások nélkül folytassa a kormányzást. A Fli ereje nyolcszázalékos, az előre hozott voksolás Berlusconinak és az Északi Ligának kedvezne.
Berlusconi önként nem mond le: „ha buktatni akarnak, szavazzanak ellenem”. Voks egyelőre a római parlamentben lesz: a kormányon levő Szabadság Pártja (Pdl) a szenátusban bizalmi, a Fli és a balközép ellenzék az alsóházban bizalmatlansági szavazást indítványozott. Mindkettőt a költségvetési törvény pénteki képviselőházi elfogadása után tartják meg. A dátumokról az államfő kedden határoz. Berlusconi a december 14-i alkotmánybírósági döntésig akarja húzni, akkor derül ki, hogy (korrupcióval vádolt vállalkozó) kormányfőként mentelmi jogot kap-e a bíróságok előtt.
„Összeomlott, mint Pompeji” – véli a Berlusconi leváltására kirobbantó palotaforradalmat nem teljesen ellenző Pdl. A párt Silvióba vetett bizalmát vezére utolsó kalandja, a kiskorú prostituálttal, Rubyval, rendítette meg. A 16 éve tartó Berlusconi-érában felnőtt Pdl azonban nem adja át helyét a Fini vezette kisebbségnek. Az osztozkodásból az Umberto Bossi vezette Északi Liga sem akar kimaradni. A 2008-ban elsöprő győzelmet aratott 74 éves Berlusconi sohasem nevezett meg utódot, most sajátjai vívnak véres harcot trónjáért.