Ki bírja tovább Romániában?

Hiába fenyeget orvoshiány, a kórházak hamarabb maradhatnak páciensek nélkül – kongatta meg a vészharangot a román egészségügyi miniszter, a jelek szerint hiába.

Oreste Gheorghe fogorvos több hónapot várt az igazolásra, amely lehetővé teszi, hogy Nagy-Britanniában kezdjen praxist. Az a hír: annyian készülnek elmenni, hogy a minisztériumban egy államtitkár csakis az igazolások aláírásával foglalkozik. A tárca illetékese cáfolta a híresztelést, ám a minisztérium honlapján elérhető adatok szerint az igazolások kiállítása nem lehet kis munka. Kétezer ápoló és közel négyezer orvos vár igazolásra; csak szeptember elejétől százötven névvel bővült a lista. Elsősorban az alacsony bérek miatt szánják el magukat az orvosok. Fizetésük háromezer lej (200 ezer Ft) körüli. És bár egyre kevesebben vannak, az utánpótlás egyelőre biztosított.

Az egy hét múlva tartandó rezidensvizsgán túljelentkezés már nincs, de a jelentkezők száma még meghaladja az álláshelyekét. Ápolókból viszont máris hiány van. Augusztus közepén halálra égett nyolc kisbaba az országos szinten referenciának számító bukaresti giulesti szülészeten. Mint a vizsgálat kiderítette, a személyzeti keretben öt ápoló szerepelt, de a fatális váltásban egyetlen nővér dolgozott. Hiába hirdetett meg a minisztérium számos állást a katasztrófa után, a legfeljebb ezerötszáz lejes (100 ezer Ft) ápolói fizetés nem vonzó.

Az egészségügyi miniszter szerint egy másik veszély is fenyeget: a külföldi orvosi ellátást szabályozó új európai direktíva. Az uniós jogszabály kötelezné a tagállamokat, hogy megtérítsék állampolgáraiknak egy másik tagországban igénybe vett orvosi ellátását, pontosabban az adott szolgáltatás otthoni árát. A román állampolgárok ma is hajlamosak külföldre menni. Főleg a Magyarországgal határos négy megyéből járnak át sokan kórházba, kezelésre, de vannak, akik szerint Erdély keleti határáról is megéri „átruccanni”.

A brassói B. A. főként a fertőzésveszély miatt döntött a szegedi műtét mellett, de anyagilag is megérte. Úgy tudja, otthon legalább 700 lejbe (45 ezer Ft) került volna az elvileg ingyenes beavatkozás, miközben a szegedi klinikán húszezer forintot számláztak ki. – Ha a direktíva életbe lép, a páciensek elvándorlása felerősödhet, hacsak a román orvosok és ápolók nem változtatnak a pácienshez való viszonyukon – hangsúlyozta az egészségügyi miniszter egy korábbi rádióinterjúban. Figyelmeztetését több fórumon elismételte, ám annak sem a szakma, sem a román sajtó nem tulajdonított nagyobb jelentőséget.

Szavazásra várva egy bukaresti kórházban. A páciensek elvándorlása erősödhet
Szavazásra várva egy bukaresti kórházban - többen szavaztak, mint két hete
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.