Szöuli pofonok a jokohamai csomagban

Kényeztetés Indiában és Indonéziában, ám nagy pofonok Dél-Koreában. A G20-csúcson és a kétoldalú szabadkereskedelmi egyezmény kapcsán kapott ütések után viszonylag könnyű levezetésnek tűnik Japán, az amerikai elnök tíznapos ázsiai útjának utolsó állomása.

Barack Obama pénteken érkezett meg Tokióba, de látogatásának középpontjában az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC), a globális összterméknek több mint a felét előállító, 21 országot felvonultató tömörülés jokohamai csúcsértekezlete áll.

Kérdés, hogy ezt mennyire árnyékolják be majd egyrészt azok a problémák, amelyeket a résztvevők gyakorlatilag magukkal visznek a szöuli G20-csúcsról (árfolyamháború, gazdaságélénkítés kontra költségvetési fegyelem, külkereskedelmi mérleghiány), illetve az APEC nagy játékosainak (USA, Kína, Japán, Oroszország) kétoldalú politikai nézeteltérései.

Japán kapcsolatait komoly területi viták terhelik Kínával (Szenkaku-szigetek) és Oroszországgal (Kuril-szigetek) is, és nemrég olaj volt a tűzre Dmitrij Medvegyev orosz elnök példátlan látogatása ez utóbbiak egyikén, Kunasiron. Obama a világ legnagyobb lapjában, a japán Jomiuri Simbunban pénteken felszólította Kínát, hogy tartsa be a nemzetközi jogot regionális vitáiban – ez közvetett utalás volt a Dél-kínai-tengeren tevékenykedő fegyveres járőrhajókra. Ugyanakkor az amerikai–japán viszony sem felhőtlen; az előző kormányfő, Hatojama Jukio bukásához vezetett, hogy nem tudta betartani választási ígéretét, a Futenma amerikai légibázis kiebrudalását Japánból – csak áthelyezik Okinaván belül. Obama Hatojama utóda, Kan Naoto mellett az APEC-csúcs margóján ismét tárgyal kínai kollégájával, Hu Jintaóval, illetve Medvegyevvel is – miközben párttársai otthon azon dolgoznak, hogy a szenátus még az idén ratifi kálja a Moszkvával kötött új START-egyezményt, Obama eddigi legjelentősebb külpolitikai eredményét.

Az APEC-től formailag függetlenül, de tagságára épülve zajlik – ha nem is akadályok nélkül – a világ legnagyobb szabadkereskedelmi övezetének, a Transz-Csendes-óceáni Partnerségnek (TPP) a kialakítása. Ez azért is jelentős, mert ugyanakkor a térséget –mint Amerika példázza a legjobban – igen jelentős, a tőkemozgásokat és a foglalkoztatást is érintő külkereskedelmiegyensúly-hiány jellemzi. Azaz nem működik a piac önkorrekciója, a sokszor emlegetett „láthatatlan kéz”. Pénteken két vezető amerikai lap is arról írt: Japán szintén vívódik, miközben exportiparágai ugrásra készen állnak a szabadkereskedelemre, agrárvédő politikája szélsőségesen protekcionista, a rizsimportot például 778 százalékos büntetővám terheli.

Nobel-békedíjasok szűk hirosimai körben

A dalai láma és más neves személyiségek részvételével tegnap megnyílt Hirosimában a Nobel-békedíjasok háromnapos világtalálkozója, melynek fő célja az atomfegyverek leszerelésének sürgetése. Az évenkénti találkozót első ízben tartják Európán kívül, a helyszín önmagáért beszél, az amerikai légierő a japán városra dobta le az egyik atombombát a második világháború végén. Az AFP értesülései szerint az 1989-ben kitüntetett dalai lámán kívül a meghívást öten fogadták el a Nobel-díjasok közül: Mohamed El Baradei (2005), a NAÜ, az ENSZ atomenergia-ügynöksége volt vezetője, Jody Williams (1997), a gyalogsági aknák betiltását kezdeményező civil szervezet koordinátora, Frederik W. de Klerk, korábbi dél-afrikai elnök, aki 1993-ban Nelson Mandelával együtt kapta a díjat, az északír megbékélést szorgalmazó Mairead Corrigan

Maguire (1976) és az iráni emberijogi aktivista, Shirin Ebadi (2003). A tavalyi kitüntetett Barack Obama ugyan Japánban tartózkodik, de a csendes-óceáni APEC-fórumon vesz részt. Mihail Gorbacsov pedig egészségügyi okokra hivatkozva mondta le részvételét. A hirosimai találkozó megnyitóján a város polgármestere, Tadatoshi Akiba azt mondta: nagy figyelmet kívánnak szentelni a tanácskozáson annak a két Nobel-békedíjasnak, így az idei kitüntetett, a 11 éves börtönre ítélt kínai ellenzéki Liu Xiaobónak és a mianmari Aung San Suu Kyi (1991) demokrata aktivistának, akiket hazájukban börtönben, illetve házi őrizetben tartanak. A mianmari katonai vezetés a húsz év óta első, múlt vasárnapi választásokat követő hétvégére, november 13-ra ígérte San Suu Kyi kiengedését, ám tegnap már több száz híve gyűlt össze a lakásánál. (Munkatársunktól)

Vietnami rizst pakolnak teherhajóra. Japánba csak 778 százalékos importvámmal vihetnék be
Vietnami rizst pakolnak teherhajóra. Japánba csak 778 százalékos importvámmal vihetnék be
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.