Megnyugtató hívás Obamától
A két fő rivális, a síita Nuri al-Maliki jelenlegi és a szunnita blokk vezetője Ijad Allavi, korábbi kormányfő egymás mellett ült a teremben – ahogy az AP írta – a megbékélés jeleként. Hosszú, nyolchónapos huzavona után a bagdadi parlament csütörtöki ülése volt az első lépés az új iraki kormány felállításához.
A képviselők ülését megelőzően Maszúd Barzáni, az iraki kurdok regionális elnöke jelentette be, hogy a legfontosabb, ám megosztott csoportosulások háromnapos, csütörtök hajnalig tartó egyeztetésén végül elfogadták a hatalommegosztás tervezetét.
Barzáni nem nevezte meg a leendő tisztségviselőket, ám a megegyezés értelmében Nuri al-Maliki, hivatalban lévő miniszterelnök síita szövetsége jelölheti a kormányfőt (feltételezhetően al-Malikit), míg a kurdok adják az államfőt, tehát maradhat Dzsalal Talabani a poszton.
A parlament elnökét pedig a márciusi választásokon a 325 tagú törvényhozásban a legtöbb, 91 mandátumot szerzett Iraquiya (Iraki blokk) nevezheti meg, az Iraquiya támogatói főleg a kisebbségi szunnitákból kerültek ki. (A 2003-ban megdöntött Szaddám Huszein rendszerében a szunniták uralták a hatalmat.) A blokkot vezető Ijad Allavi, korábbi kormányfő pedig egy új, az ország biztonságáért felelős tanács vezetését kapja cserébe azért, hogy végül kész volt átengedni a kormányfői posztot.
Musztafa al-Hiti, az Iraquiya parlamenti képviselője az AFP-nek azt mondta, hogy Barack Obama amerikai elnök telefonhívása nyugtatta meg Allavit, miszerint a leendő tanács „fontos döntéshozó testület” lesz. Az Egyesült Államok – amely a tervek szerint 2011 végéig kivonná a még Irakban állomásozó 50 ezer katonáját – megunva al-Maliki és Allavi kötélhúzását, a közelmúltban állt elő az ötlettel, hogy a miniszterelnöki hatalom ellensúlyozására állítsák fel a biztonságért felelős tanácsot. A kompromisszumteremtésben játszott „külföldi befolyásolás” tényét Barzáni sem tagadta. Allavi a síita Iránt vádolta al-Maliki támogatásával, míg ez utóbbi szerint néhány szunnita állam, így Szaúd-Arábia Allavi mellett korteskedett.
A parlament szóvivője közölte, hogy a kormányfő hivatalos beiktatására csak a november 20-án végződő ünnepek után kerül majd sor. A fő kérdés, a hatalommegosztási megállapodás csillapítja-e a kiújult erőszakot, amely egyaránt ér síita és szunnita körzeteket.