Mackós problémák Japánban
Egy északjapán kisváros főútján október közepén negyven percig lófrált két medve, amíg ki nem lőtték őket. Az elmúlt nyáron egy másik medve pedig egy hegyvidéki buszvégállomáson sebesített meg kilenc túrázót, amíg az állatot sikerült a helyi szuvenírboltba bezárni, majd egy vadásznak ártalmatlanná tennie. Nemrég Kiotótól nem túl messze vonat ütött el egyet. Idén több mint hatezerszer jelentették Japán-szerte, hogy medvét láttak az emberek.
A hideg tavasz és az elmúlt száz év legforróbb nyara rendkívül rossz makk- és mogyorótermést eredményezett a japán erdőkben. Ez arra késztette a medvéket, hogy a téli álomba szenderülés előtt a városokban próbáljanak meg táplálékhoz jutni. Szakértők hozzáteszik, hogy a medvék új generációja hozzászokhatott az ember közelségéhez és a zajhoz, mivel a japán mező- és erdőgazdaság visszaszorulásával eltűntek a köztes területek az erdők és a települések között. Emellett az elmúlt harminc évben ötödére esett vissza a vadászengedéllyel rendelkező japánok száma, amely hozzájárult, hogy a medvepopuláció növekedhessen. Míg a nyolcvanas években évi tíz, idén már nyolcvankét súlyos sérüléssel járó medvetámadásról számoltak be a szigetországi hatóságok, amely közül négy halálos volt. A váratlan találkozások elkerülése végett egyre több medvét lőnek ki a hatósági vadászok, idén például több mint kétezret, mert azok túl közel merészkedtek a lakott területhez.
Japánban kétfajta medve él: Hokkaidón a barna medve, Japán többi részén pedig az örvös medve, amelyeket sok helyen cirkuszi táncmutatványokra is kényszerítenek, valamint epéjükből és epehólyagjukból gyógyszert készítenek. Előbbiből két-háromezer, utóbbiból tíz-tizenötezer lehet a Japánt alkotó szigetek nagy részét – közel hetven százalékot! – beterítő erdőkben.
Természetvédők felhívják a figyelmet, hogy a medvék befogása és kilövésük valódi kontroll nélkül zajlik, és megtizedeli az állományt. A hatóságok azonban továbbra is az emberre jelentő veszélyt látják a medvékben. Az utóbbi hetekben pedig rengeteg japán tévéműsor foglalkozott a medvetámadásokkal és azok megelőzésével. A szakértők tucatnyi védekezést javasoltak, több kisváros önkormányzata például csengővel szereli fel az iskolásokat, hogy azzal adjanak vészjelzést, ha medvét látnának a közelben.