Feltételesen szabad út a Balkánról az EU-ba
Szerbia, Macedónia és Montenegró már korábban megkapta ezt a kedvezményt, ám a vízummentesség bevezetését követően megnövekedett a menedéket kérők száma. Ez a tény arra ösztönözte a brüsszeli döntéshozókat, hogy a technikai feltételeket később teljesítő két állam kedvezményes elbánásának megadásakor az egész Nyugat-Balkánra kiterjesszenek egy megfigyelői rendszert. Mint Malm ström megjegyezte: a szabadság felelősséggel jár, vagyis ezen országoknak meg kell akadályozniuk az EU számára kedvezőtlen folyamatok kibontakozását. Ha ez mégsem sikerül, akkor a vízummentességet felfüggeszthetik.
Egyes tagállamok aggodalmuknak adtak hangot, hogy a balkáni országok gyenge intézményei nem tudják feltartóztatni az illegális bevándorlók áradatát, illetve a kábítószer-kereskedelmet.
– Olyan Európát szeretnék látni, aholminden polgár szabadonmozoghat és vállalhatmunkát – mondta hétfőn már BukarestbenJosé Manuel Barroso bizottsági elnök, aki egyrészt támogatásáról biztosította az EU-tagország Romániát, hogy jövőre csatlakozzék a schengeni övezethez, de másrészt további erőfeszítéseket sürgetett az igazságszolgáltatási reform folytatásában és a korrupció elleni küzdelemben. Barroso szerint ugyanis sok tagállam öszszekötné a schengeni belépést az említett reformok végrehajtásával. Románia és Bulgária az uniós tagság elnyerése óta éles bírálatokban részesül az elégtelen reformok miatt. Ám miután e két országból tömegesen érkeztek romák Franciaországba, ahonnan viszont nagy uniós viták közepette kiutasították őket, Brüsszelben elterjedt, hogy Párizs vonakodik majd megszavazni Bukarest és Szófia számára a schengeni tagságot, vagyis a határellenőrzés megszüntetését, amelynek feltételei azonban elsősorban technikai jellegűek.
Brüsszelben az EU-országok belügyminisztereinek tegnap délelőtt megkezdődött tanácskozásán – eredetileg nem tervezett napirendi pontként – a légi küldemények szállításának biztonsága is szóba kerül, mivel az elmúlt hetekben több európai közintézmény kapott robbanóanyagot tartalmazó csomagot, illetve levelet – feltételezhetően Görögországból. A miniszterek körében elterjedt a meggyőződés, hogy szigorítani kell a légi küldemények ellenőrzését, elsősorban a kevéssé biztonságosnak ítélt unión kívüli országokból. Emlékeztetni lehet, hogy egy Jemenből indult repülőgépen nagy-britanniai ellenőrzéskor találtak robbanószerkezetet tartalmazó csomagot. (MTI)